Voleybol oyuncularında pliometrik antrenman programının sürat ve dinamik denge performansları üzerine etkisi
Effect of plyometric training program on speed and dynamic balance performances in volleyball players
  1. Tez No: 693275
  2. Yazar: ÇAĞRI KANBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, pliometrik antrenman programının voleybol oyuncularında sürat ve dinamik denge performansı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya, düzenli voleybol antrenmanı yapan 18-23 yaş arası 20 erkek voleybolcu gönüllü olarak katıldı. Denekler randomize yöntem ile deney grubu (n=10, yaş:20.54 ± 2.14) ve kontrol grubu (n=10, yaş: 21.62 ± 2.17) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün pliometrik antrenman programı uygulandı. Her iki grup da normal voleybol antrenmanlarına devam etti. Pliometrik antrenman grubuna drop jump, box jump, squat jump, split squat jump, overhead slam ve pliometrik şınav olarak bilinen egzersizler uygulandı. Antrenmana başlamadan önce ve antrenman bittikten sonra sürat (30 m) ve dinamik denge ölçümleri yapıldı. Dinamik denge ölçümü için ise Biodex Balance SD İzokinetik Denge Testi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için grup içi karşılaştırmalarda Paired Sample t test, gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Sample t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of plyometric training program on speed and dynamic balance performance of volleyball players. Twenty male volleyball players aged 18-23, who do regular volleyball training, participated in the study voluntarily. The subjects were randomly divided into two different groups as the experimental group (n=10, age: 20.54 ± 2.14) and the control group (n=10, age: 21.62 ± 2.17). The experimental group performed a plyometric training program 3 days a week for 8 weeks. Both groups continued their normal volleyball training. Exercises known as drop jump, box jump, squat jump, split squat jump, overhead slam and plyometric push-ups were applied to the experimental group. Speed (30 m) and dynamic balance measurements were made before and after the training started. Biodex Balance SD Isokinetic Balance Test was applied for dynamic balance measurement. Paired Sample t test was used for in-group comparisons for statistical analysis of the data, and Independent Sample t test was used for intergroup comparisons.