Çakal kavunu (Cucumis melo var. agrestis Naudin) ve yıldız sarmaşıkları (Ipomoea Spp.)' nın gelişme biyolojileri ve kimyasal mücadeleleri üzerine araştırmalar
Research on developmental biology and chemical control of field musk melon (Cucumis melo var. agrestis Naudin) and morning glory species (Ipomoea Spp.)
- Tez No: 693389
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Çakal Kavunu (Cucumis melo var. agrestis Naudin) ve Kırmızı Çiçekli Yıldız Sarmaşığı (Ipomoea hederifolia L.) Çukurova Bölgesi için istilacı yabancı ot türleridir. Çukurova Bölgesi mısır ekim alanlarında yapılan survey çalışmalarında; 2015 yılında Çakal Kavunu'nun rastlama sıklığı %29,8, 2016 yılında %63,5, 2015 yılında Yıldız Sarmaşığı türlerinin rastlama sıklığı %1,7, 2016 yılında %6,8 olarak tespit edilmiştir. Çakal Kavunu için minimum, optimum ve maksimum sıcaklıkları sırasıyla 20 °C, 20-30 °C ve 35 °C, Kırmızı Çiçekli Yıldız Sarmaşığı için 15 °C, 15-35 °C ve 40 °C olarak saptanmış ve bu türlerde çok düşük oranda primer dormansi olduğu belirlenmiştir. Yabancı otların tohumları, optimum koşullarda maksimum çimlenmeye yedinci günde ulaşmıştır. Her iki türünde mısır ile aynı hafta çimlendiği ve mısır hasatından önce olgun tohumlar ürettiği saptanmıştır. Kullanılan herbisitler Çakal Kavunu'na %29-47, Kırmızı Çiçekli Yıldız Sarmaşığı'na %40-83 oranında etkili bulunmuştur. Herbisit uygulamaları mısır verimini %13-46 oranında arttırmış olup tüm herbisit uygulamaları net ve brüt karı yükseltmiştir. Mısır bitkisinde ve toprakta yapılan kalıntı belirleme çalışmalarında mısır hasadında alınan örneklerde kullanılan herbisitlerin kalıntılarına rastlanılmamıştır. Bu yabancı otların kontrolü uzun vadeli bir yönetim sorunu olup, mevcut teknoloji ile ekonomik olarak mücadele yapılamamakta, istilalar tarım alanları için uzun vadeli zararlı sonuçlar oluşturmaktadır. Çözüm, 5-10 bitki içeren ekim nöbeti uygulamaktır.
Özet (Çeviri)
Field Musk Melon (Cucumis melo var. agrestis Naudin) and Scarlet Morning Glory (Ipomoea hederifolia L.) are invasive weed species for Çukurova Region The frequency of the Field Musk Melon in the Çukurova region was found to be 29.8% in 2015 and 63.5% in 2016 and Morning Glory species 1.7% in 2015 and 6.8% in 2016. The minimum, optimum and maximum temperatures for Field Musk Melon seed germination were determined as 20 °C, 20-30 °C, and 35 °C and for Scarlet Morning Glory 15 °C, 15-35 °C, and 40 °C respectively. They show a low level of primer dormancy. The weed seeds reach maximum germination on the seventh day. It was found that both species germinated in the same week with maize and produced mature seeds before maize harvest. Herbicides used were found to be 29-47% effective on Field Musk Melon and 40-83% on Scarlet Morning Glory. Herbicide applications restored corn yield by 13-46%. All herbicide applications increased net and gross profit. The herbicide residues were not detected in the maize and the soil samples at the harvest time of the maize. Control of this weed species is a long-term managing problem, it cannot be managed economically with the current technology, invasions cause long-term harmful results for agricultural areas. The solution is to apply crop rotations with 5-10 crops.