Örgütsel sinizm ile iş tatmini arasındaki ilişki: Kafkas Üniversitesi idari personeli üzerine bir araştırma
The relationship between organizational cynicism and job satisfaction: A study on the administrative staff of Kafkas University
  1. Tez No: 693512
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE KOSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmanın amacı, Kafkas Üniversitesinde görev yapmakta olan idari personelin örgütsel sinizm düzeyleri ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Diğer amacımız ise, örgütsel sinizmin boyutları (bilişsel sinizm, duygusal sinizm, davranışsal sinizm) ile iş tatmini (içsel tatmin, dışsal tatmin) boyutları arasındaki ilişkinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye çalışmaktır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi seçilmiştir. Örgütsel sinizm düzeyini belirlemek için Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilen 13 soruluk“Örgütsel Sinizm Ölçeği”, iş tatmini düzeyini belirlemek için ise Weis (1967) tarafından geliştirilen 20 soruluk“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada anket yöntemi ile toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak Scheffe, Bağımsız Örneklemler T-Testi (Independent Sanples T-Test), Pearson Korelasyon Analizi ve Tek Faktörlü Varyans (One-Way Anova) analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Kafkas Üniversitesinde görev yapan idari personelin örgütsel sinizm düzeyleri ile bilişsel boyut, duyuşsal boyut ve davranışsal boyut arasında anlamlı ve doğrusal olarak pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgütsel sinizm ile iş tatmini ve dışsal iş tatmini arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki olduğu, örgütsel sinizm ile içsel iş tatmini arasında anlamlı olmayan negatif yönlü ilişki belirlenmiştir. Kafkas Üniversitesinde çalışan idari personelin örgütsel sinizm düzeylerinin eğitim düzeyleri ve gelir durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study we have conducted is to reveal the connection between organizational cynicism levels and job satisfaction levels of the administrative staff at Kafkas University. Furthermore, with this study we're trying to determine whether the relationship between the dimensions of organizational cynicism (cognitive cynicism, emotional cynicism, behavioral cynicism) differs according to demographic characteristics or not. In this study the chosen method is the survey method as the data collection. The 13-questions“Organizational Cynicism Scale”developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999) to determine the level of organizational cynicism, and the 20-questions“Minnesota Job Satisfaction Scale”developed by Weis (1967) determine the level of job satisfaction was used. The data collected by the questionnaire method in the study were evaluated using the SPSS package program using Scheffe, Independent Samples T-Test, Pearson Correlation Analysis and One-Way Anova. As a result of the research; It was determined that there is a significant and linearly positive relationship between the organizational cynicism levels of the administrative staff working at Kafkas University and the cognitive, affective and behavioral dimensions. It was determined that there was a significant and negative relationship between organizational cynicism and job satisfaction and external job satisfaction, and a non-significant negative relationship between organizational cynicism and internal job satisfaction. It has been determined that the organizational cynicism levels of the administrative staff working at Kafkas University differ significantly according to their education levels and income status.