Lider üye etkileşimi, örgütsel özdeşleşme, iş tatmini ve örgütsel sinizm kavramları arasındaki ilişki: Mavi yakalılar üzerinde bir uygulama
The relationship between leader member exchange, organizational identification, job satisfaction and organizational cynicism: An application to blue collar workers
  1. Tez No: 697880
  2. Yazar: HATİCE BETÜL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma; lider üye etkileşimi, örgütsel özdeşleşme, iş tatmini ve örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkileri saptamayı ve söz konusu algıların cinsiyet, yaş ve medeni durum gibi demografik özelliklere göre değişkenlik gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya konu kavramlar hakkında literatür çalışması yapılmış, çalışmanın amacı çerçevesinde araştırma modeli kurulmuş ve bu model temelinde araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Çalışmaya konu olan verilerin elde edilmesinde Konya'da aynı holding bünyesinde faaliyet gösteren üç ayrı firmanın üretim tesisinde çalışan 430 katılımcının anket cevaplarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda lider üye etkileşimi, örgütsel özdeşleşme, iş tatmini ve örgütsel sinizm algıları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik yapılan analizlerde lider üye etkileşiminin örgütsel özdeşleşme ve iş tatmini ile pozitif yönde ve anlamlı, örgütsel sinizm ile negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi; örgütsel sinizmin örgütsel özdeşleşme ve iş tatmini üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi; örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, lider üye etkileşiminin örgütsel sinizm ile olan ilişkisinde örgütsel özdeşleşme ve iş tatmininin kısmi aracılık rolüne; örgütsel özdeşleşme ile olan ilişkisinde ise iş tatmininin kısmi aracılık rolüne rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between the perceptions of leader member xchange, organizational identification, job satisfaction and organizational cynicism and to observe how these perceptions vary with respect to demographic characteristics such as gender, age and marital status. A xchange e search was conducted on the concepts subject that are subject to the study. A research model was established within the framework of the aim of the study and hypotheses were formed based on this model. The survey responses of 430 participants working in the production facility of three different companies operating in the same holding in Konya were used to constitute the data of interest in the scope of this study. As a result of the research significant correlations were found between leader member xchange, organizational identification, job satisfaction and organizational cynicism perceptions. In the analyzes conducted to examine the relationships between these factors. The findings xch that leader member xchange has a positive and significant effect on organizational identification and job satisfaction, a negative and significant effect on organizational cynicism; organizational cynicism has a negative and significant effect on organizational identification and job satisfaction; organizational identification has a positive and significant effect on job satisfaction. Moreover job satisfaction and organizational identification partially mediated the correlation between leader member xchange and organizational cynicism. The partially mediated role of job satisfaction is reported between leader-member xchange and organizational identification as well.