3-6 yaş grubu çocuğa sahip ebeveynlerin çocuk yetiştirmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of parents' attitudes towards child rearing with children aged 3-6
- Tez No: 693527
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada 3-6 yaşlarındaki çocukların ebeveynlerinin, çocuk yetiştirmeye yönelik davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırma, çevrim içi olarak 3-6 yaşlarındaki okul öncesi eğitim alan çocukların, 69'u anne 81'i baba olmak üzere toplamda 150 ebeveyn ile yapılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ve Özyürek (2017) tarafından hazırlanan Anne-Baba Tutum Ölçeği, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (Ortalama, Standart Sapma, Frekans) yanı sıra iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında T- Testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the parenting behaviors of children aged 3-6 years. The research is a descriptive and cross-sectional study. The research was conducted with a total of 150 parents, 69 of whom were mothers and 81 were fathers, of children aged 3-6 years old who received education online. In the research, the demographic information form prepared by the researcher and the Mother-Father Attitude Scale prepared by Özyürek (2017) were used as data collection tools. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data. In addition to descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Frequency) while evaluating the research data, the t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the One Way Anova test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups.