Fotovoltaik piller kullanılarak güneş ışınım şiddetinin beş farklı doğrultuda ölçülmesi ve verilerin analiz edilmesi
Measurements of solar radiation intensity in five different orientations using photovoltaic cells and analyzing the data
  1. Tez No: 693691
  2. Yazar: RAMAZAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, farklı yönlerden gelen güneş radyasyonunu ölçmek için bir tane yatay (“ÜST”) ve dört tane farklı dikey (“DOĞU”,“BATI”,“GÜNEY”ve“KUZEY”) yüzeye yerleştirilmiş bir fotovoltaik sistem kuruldu. Volt biriminde dakikalık olarak ölçülen tüm veriler bir yıl boyunca (Nisan 2020 - Mart 2021) toplanmıştır. Tüm veriler eş zamanlı olarak Eppley B&W piranometresinden (Model 8-48) ölçülen veriler kullanılarak W/m2 birimine dönüştürülmüş ve daha sonra saatlik, günlük, aylık ve yıllık olarak analiz edilmiştir. Günlük verilerden yıllık olarak beş farklı yöndeki (“ÜST”,“DOĞU”,“BATI”,“GÜNEY”ve“KUZEY”) toplam güneş radyasyon bileşenleri sırasıyla 122092.60 W/m2, 38886.30 W/m2, 80494.43 W/m2, 103446.57 W/m2 ve 34832.45 W/m2 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, aylık olarak ortalama toplam güneş radyasyonu sırasıyla 350.92 W/m2, 207.74 W/m2, 231.74 W/m2, 298.16 W/m2 ve 100.08 W/m2 olarak da elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların daha güvenilir, kapsamlı bir güneş radyasyonu veri tabanı oluşturmaya yardımcı olabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, a photovoltaic system located in on one horizontal (“UPPER”) and four different vertical (“EAST”,“WEST”,“SOUTH”, and“NORTH”) surfaces has been established to measure the solar radiation coming from different directions. All data measured in unit of volt were collected minutely during one year (April 2020 to March 2021). The data were converted in unit of W/m2 with using the data measured simultaneously from Eppley B&W Pyranometer (Model 8-48) and then were analyzed as hourly, daily, monthly and yearly. Yearly global radiation components from daily data in the five different orientations (“UPPER”,“EAST”,“WEST”,“SOUTH”, and“NORTH”) were obtained to be 122092.60 W/m2, 38886.30 W/m2, 80494.43 W/m2, 103446.57 W/m2 and 34832.45 W/m2, respectively. Moreover, It was also obtained that monthly mean total solar radiation were also obtained to be 350.92 W/m2, 207.74 W/m2, 231.74 W/m2, 298.16 W/m2, and 100.08 W/m2, respectively. We believe that the present results can help to establish a more reliable comprehensive solar radiation database.