Attitudes of EFL instructors towards intercultural communicative competence: A Turkish foundation university case
Dil okutmanlarının kültürlerarası iletişimsel yeterliliğe karşı tutumları: Bir vakıf üniversitesi incelemesi
- Tez No: 693711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da eğitim veren bir vakıf üniversitesinde görev yapmakta olan İngilizce hazırlık programı okutmanlarının kültürlerarası iletişimsel yeterliliğe karşı farkındalıklarını ortaya koymak, kültür öğretiminin önemine dikkat çekmek, ve kültür öğretimi hakkında okutmanların ders içi çalışmalarını araştırmaktır. Her hangi bir dili öğrenmenin önemli bir boyutunun o dilin kültürünü de öğrenmek olduğu gerçeği kültür öğretiminin son yıllarda dikkat çekmesine neden olmuştur. Ana dili İngilizce olmayan insanların, ana dili İngilizce olan nüfusa sayıca büyük üstünlük kurduğu günümüz dünyasında, kültürlerarası bir perspektife sahip olmak dil ediniminin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Ancak; İngiliz dili eğitimi sınıflarında kültürel bir bütünleşme eksikliği görülmektedir. Bu yüzden bu araştırma İngiliz dili eğitmenlerinin kültürel farkındalıklarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'da eğitim veren bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında görev yapmakta olan 50 okutman ile yapılmıştır. Veri toplama sürecinde veri üçlemesi yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel veriler iki farklı anket vasıtasıyla, nitel veriler ise 10 okutman ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda okutmanların kültürlerarası iletişimsel yeterlilik öğelerine yönelik kapsamlı bir anlayışa sahip olmadıkları görülmüştür. Katılımcıların kültür eğitimine yaklaşımları genellikle olumlu iken, bir beceri olarak kültürlerarası iletişimsel yeteneğin farkında olmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma, dil ve kültür ilişkisini, kültür öğretiminin İngiliz dili eğitimi açısından faydaları ile birlikte, araştırmacıların bakış açılarıyla betimleyerek; eğitmenlerin kültür öğretimine yaklaşımlarını araştırarak dil eğitimine yönelik çözümsel öneriler sunmaktadır. Bu sebeple, kültürlerarası iletişimsel yeterlilik araştırmalarına dikkate değer katkıda bulunacaktır. Çalışmanın orataya çıkaracağı sonuçlara dayanarak, İngiliz dili eğitimi sınıflarında kültürel çeşitliliğin artırılmasıyla kültür öğretimini teşvik edecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to find out the extent of English as a Foreign Language (EFL) teachers' awareness towards Intercultural Communicative Competence (ICC), to draw attention to the importance of culture teaching and investigate opinions and culture related classroom practices of English Language Preparatory Program instructors working in a foundation university in İstanbul. Culture teaching has drawn considerable amount of attention over the past decades since an important aspect of learning a foreign language is to learn its culture. In a world where non-native speakers vastly outnumber native speakers, gaining an intercultural perspective of the language is an indispensable part of language learning. However, there seems to be a lack of culture integration in EFL classrooms. Thus, this study aims to explore the extent of EFL teachers' cultural awareness. The study was carried out with 50 EFL instructors working at an English Language preparatory program in a foundation university in İstanbul. The study employed triangulation approach during the data collection process. The quantitative data were obtained through two questionnaires while the qualitative data were gathered through semi-structured interviews administered to 10 instructors. The findings of the study reveal that instructors do not have a comprehensive understanding of ICC and its components. Even though participants show positive attitudes towards culture teaching, they are partly aware of ICC as a skill. Moreover, they cannot allocate enough time for intercultural skills due to syllabus and curriculum constraints. This research aims to illustrate the relationship between culture and language through the researchers' perspectives, along with the benefits of culture teaching in EFL classrooms, also offers critical insights into language instruction, investigating teacher views on culture teaching. Therefore, it makes a significant contribution to the current research on ICC. Based on the findings, the study recommended fostering culture teaching through incorporating a cultural variety in EFL classrooms.