Özel hastanelerde çalışmış hemşirelerin kamu hastanelerine geçme nedenlerinin incelenmesi
Evaluating reasons of the nurses' transferring to public hospitals who had worked in private hospitals
- Tez No: 693717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışma, hemşirelerin özel hastanelerden kamu hastanelerine geçiş nedenlerini çalışma koşulları ve olumsuz örgütsel davranış konuları açısından incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırmada daha önce özel hastanelerde çalışmış olup araştırmanın yürütüldüğü dönemde kamu hastanelerinde çalışmakta olan 224 hemşireye ulaşıldı. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarıldı ve parametrik, parametrik olmayan karşılaştırma testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to examine and evaluate the reasons for nurses' transition from private hospitals to public hospitals in terms of working conditions and negative organizational behavior issues. Materials and Methods: In the descriptive and cross-sectional research, 224 nurses who previously worked in private hospitals and now work in public hospitals were reached. The collected data were transferred to the computer environment and analyzed with parametric and non-parametric comparison tests.