Üçüncü trimesterdeki gebelerde serum sistatin C düzeyi ile preeklampsi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum cystatin C level and preeclampsia in pregnant women in their third trimester
- Tez No: 693718
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Sistatin C, tüm çekirdekli hücrelerde sentezlenen ve sabit bir oranda üretilen, düşük molekül ağırlıklı endojen bir proteindir. Böbrek glomerüllerinden serbestçe filtrelenir ve proksimal tübül hücreleri tarafından metabolize edilir. Bu özellikleri ile renal fonksiyonların değerlendirilmesinde önemli bir belirteçtir. Sistatinler aynı zamanda endojen ve ekzojen sistein proteinaz aktivitesini düzenlemektedir. Çalışmalar embryo implantasyonu sırasında sistatin C düzeyinin desidua dokusunda arttığını ve trofoblast invazivliği için bir kontrol rolü oynadığını göstermiştir. Preeklampsinin kesin nedeni bilinmemekle beraber, anormal plasentasyonun büyük bir rol oynadığı düşünülmektedir. Preeklampsi, gebelikte meydana gelen maternal ve fetal ölümün en yaygın nedenlerindendir. Bu nedenle, tahmin ve teşhisi için güvenilir biyokimyasal belirteçler, anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Preeklampsili gebelerde renal tutulum ve anormal plasentasyona bağlı olarak serum sistatin C düzeylerinde artış söz konusudur. Çalışmamızda üçüncü trimester gebelerde serum sistatin C düzeyleri ile preeklampsi arasındaki ilişki incelendi ve anlamlı bulunması durumunda preeklampsiye bağlı meydana gelen maternal ve fetal komplikasyonların engellenmesi hedeflendi. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Aralık 2020 – Haziran 2021 ayları arasında başvuran klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu preeklampsi tanısı konan, üçüncü trimesterdeki 88 gebe ile klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu komplikasyon izlenmeyen, üçüncü trimesterdeki sağlıklı 88 gebeden kan serum örnekleri toplandı. Çoğul gebelikler, fetal anomaliler, kronik hastalık varlığı (hipertansiyon, diabetes mellitus, renal yetmezlik) ve önceki gebeliklerinde preeklampsi öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Örnekler, İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda çalışıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cystatin C is a low molecular weight endogenous protein that is synthesized in all nucleated cells and produced at a constant rate. It is freely filtered from the kidney glomeruli and metabolized by proximal tubule cells. With these features, it is an important marker in the evaluation of renal functions. Cystatins also regulate endogenous and exogenous cysteine proteinase activity. Studies have shown that the level of cystatin C increases in the decidual tissue during embryo implantation and plays a control role for trophoblast invasiveness. Although the exact cause of preeclampsia is unknown, abnormal placentation is thought to play a major role. Preeclampsia is one of the most common causes of maternal and fetal death during pregnancy. Therefore, reliable biochemical markers for prediction and diagnosis are important for maternal and infant health. There is an increase in serum cystatin C levels in pregnant women with preeclampsia due to renal involvement and abnormal placentation. In our study, the relationship between serum cystatin C levels and preeclampsia in third trimester pregnancies was investigated and it was aimed to prevent maternal and fetal complications related to preeclampsia if it was found to be significant. MATERIALS and METHODS: Blood serum samples were collected from 88 pregnant women who were diagnosed with preeclampsia as a result of the clinical and laboratory evaluation, and from 88 healthy pregnant women who applied to the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between December 2020 and June 2021. Patients with multiple pregnancies, fetal anomalies, presence of chronic disease (hypertension, diabetes mellitus, renal failure) and a history of preeclampsia in previous pregnancies were not included in the study. The samples were studied in the Medical Biochemistry Laboratory of Istinye University Faculty of Medicine.