Romantik ilişkilerde bağlanma stillerinin psikolojik zihinlilik ile ilişkisi
The relationship between attachment styles and psychological mindedness in romantic relationships
- Tez No: 693831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı psikolojik zihinlilik ile romantik ilişkilerdeki bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini romantik ilişkisi olan 387 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu, İlişki Ölçekleri Anketi ve Psikolojik Zihinlilik Ölçeği verilmiştir. Katılımcılar gönüllülük esasına göre katılım sağlamışlardır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi için IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere ait ortalama, yüzde ve standart sapma gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Sonrasında demografik veriler ile ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiye bakılırken normal dağılıma uyma koşulu ile bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada 18-27 yaş aralığında 225 (%58,1) kadın ve 162 (%41,9) erkek olmak üzere toplam 387 kişi ile çalışılmıştır. Katılımcıların korkulu bağlanma alt ölçeğinin ortalamasının (12,90 ± 4,44) olduğu, kayıtsız bağlanma alt ölçeğinin ortalamasının (23,10 ± 3,83) olduğu, güvenli bağlanma alt ölçeğinin ortalamasının (24,48 ± 4,19) olduğu, saplantılı bağlanma alt ölçeğinin ortalamasının (16,07 ± 1,65) olduğu, psikolojik zihinlilik ölçeği için toplam ortalamanın (40,62 ± 11,82) olduğu, içgörü alt ölçeğinin ortalamasının (19,91 ± 5,99) olduğu ve ilgi alt ölçeğinin ortalamasının (20,70 ± 6,32) olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bulgularına göre psikolojik zihinlilik ile korkulu bağlanma arasında negatif yönlü bir ilişki, psikolojik zihinlilik ile kayıtsız bağlanma arasında negatif yönlü bir ilişki, psikolojik zihinlilik ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü bir ilişki ve psikolojik zihinlilik ile saplantılı bağlanma arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik zihinlilik ve bağlanma arasındaki çalışmaların kısıtlılığından dolayı karşılaştırma yapılamamıştır. Araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgiler sonuçlar, tartışma ve öneriler bölümünde detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between psychological mindedness and attachment styles in romantic relationships. The sample of the study consists of 387 university students who have a romantic relationship. Sociodemographic Attributes and Data Form, Relationship Scales Questionnaire and Psychological Mentality Scale were given to the participants in the study. Participants participated on a voluntary basis. IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 package program was used to evaluate the data obtained as a result of the research. Statistical methods were used such as, mean percentage and standard deviation belongs to obtained data. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationship between the scales. Then, while examining the relationship between demographic data and the sub-dimensions of the scales, the independent sample t-test and one-way ANOVA test were used with the condition of conforming to the normal distribution. In the study, a total of 387 people, 225 (58.1%) women and 162 (41.9%) men, were studied in the 18-27 age range. The mean of the fearful attachment subscale (12.90 ± 4.44) of the participants, the mean of the dismissive attachment subscale (23.10 ± 3.83), the mean of the secure attachment subscale (24.48 ± 4.19), the preoccupied the mean of the attachment subscale (16.07 ± 1.65), the total mean of the psychological mindfulness scale (40.62 ± 11.82), the mean of the insight subscale (19.91 ± 5.99) and the interest subscale mean of (20.70 ± 6.32) was found. According to the findings of the study, it was concluded that there is a negative relationship between psychological mindfulness and fearful attachment, a negative relationship between psychological mindfulness and dismissive attachment, a positive relationship between psychological mindfulness and secure attachment, and a positive relationship between psychological mindfulness and preoccupied attachment. Due to the limited number of studies between psychological mindfulness and attachment, a comparison could not be made. Information about the results of the research is explained in detail in the results, discussion and suggestions section.