Employee motivation on organizational performance: A case study in Nigeria
Örgütsel performansta çalışan motivasyonu: Nijerya'da bir vaka çalışması
  1. Tez No: 693878
  2. Yazar: OLADAPO OLUWATOSIN WEMIMO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞRI GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Motivasyon, dünyanın her yerindeki işletmeler için, özellikle de yadsınamaz verimlilik düzeylerinin bir kuruluşun karlılığını, gelişimini, ilerlemesini, sağlamlığını ve gelecekteki başarısını belirlemede önemli bir rol oynadığı ya da önemli bir rol oynadığı imalat endüstrilerinde her zaman büyük bir zorluk olmuştur. Sonuç olarak, bir şirket, çalışanların üretkenliğinde istikrarlı bir düşüşten kaçınırken rakiplerine karşı rekabet avantajını korumak istiyorsa, çalışanlarının yeterince motive olmasını sağlamalıdır. Bu araştırmanın amacı, çalışan motivasyonunun örgütsel performans üzerindeki etkisine bakmaktır. Örgütsel performans seviyelerindeki motivasyonu araştırırken, bu çalışma, genel bakış yaklaşımının yanı sıra tanımlayıcı ve nedensel bir araştırma tasarımı kullanmıştır. Bunu takiben, çalışmanın toplam nüfusu 200 kişiydi. Örneklemdeki kişi sayısı 150 olarak belirlenmiştir. Ana veri toplama aracı olarak iyi organize edilmiş, kendi kendini kontrol eden bir anket kullanılmış ve 70'i geri alınarak uygun şekilde doldurulmuş 150 katılımcıya dağıtılmıştır. Cronbach's alpha katsayısı 0.723 olup, çalışma aracının güvenilir olduğunu göstermektedir. Verileri incelemek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Deneylerin sonuçları, çalışan motivasyonu ile örgütsel verimlilik arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Bu araştırma aynı zamanda iş liderlerinin çalışanlarını yönlendiren faktörleri değerlendirirken uygun tahsisler yapmaları ve performanslarını ve üretkenliklerini artırmak için uygun şekilde motive olmalarını sağlamanın yollarını aramaları gerektiğini göstermiştir. Son olarak rapor, gelecekteki araştırmaların ilaç üretimi dışındaki işletmelere odaklanması gerektiğini önerdi.
Özet (Çeviri)
Motivation has always been a major challenge for businesses all over the world, particularly in the manufacturing industries, where undeniable levels of productivity influence or play a significant role in determining an organization's profitability, development, advancement, soundness, and future success. As a result, if a company wants to retain a competitive edge over its competitors while also avoiding a steady decline in employee productivity, it must ensure that employees are sufficiently motivated. The purpose of this research is to look at the impact of employee motivation on organizational performance. In investigating the motivation on organizational performance levels, this study used a descriptive and causal research design as well as an overview approach. Following that, the study's total population was 200 people. The number of people in the sample has been set at 150. A well-organized self-controlled questionnaire was used as the major data collecting tool, and it was distributed to 150 respondents, of whom 70 were retrieved and properly filled out. The Cronbach's alpha coefficient was 0.723, indicating that the study instrument was reliable. Multiple regression analysis was used to examine the data. The results of the experiments revealed that there is a strong link between employee motivation and organizational productivity. This research also indicated that business leaders should make appropriate allocations when assessing the factors that drive their employees and seek for ways to ensure that they are properly motivated to increase their performance and productivity. Finally, the report suggested that future research should focus on businesses other than pharmaceutical production.