An alternative multi-trait rubric for the performance-based assessment of EFL writing proficiency at Bursa Uludağ University, School of Foreign Languages
Bursa Uludağ Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık Bölümü'nde İngilizce yazılı anlatım becerisini ölçmek üzere geliştirilen çok boyutlu notlandırma ölçeğinin güvenirlik ve geçerliliği
  1. Tez No: 693880
  2. Yazar: ALİYE EVİN YÖRÜDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜLYA ÖZCAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, İngilizce Hazırlık Programı'nın (BUÜ-YDYO-İHP) yeterlilik sınavındaki yazılı anlatım bölümünün değerlendirilmesinde kullanılan ölçeğe yönelik güvenirlik ve geçerlik kaygıları nedeniyle, kurama dayanan, güvenirlik ve geçerliliği nicel olarak kanıtlanmış ve yazılı anlatım becerisini gereksinimlere göre ölçebilecek bir ölçek geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ölçek kullanılarak elde edilen notların güvenirliğinin kanıtlanabilmesi, ölçeğin nicel ve nitel araştırma yöntemleri ile değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu nedenle, çalışmada karma yöntem benimsemiştir. Çalışmanın nicel evresinde, öğretmen-puanlayıcılar öğrenci metinlerini yeni ölçeği kullanarak notlandırmış, verinin Çok-yüzeyli Rasch analizi, ölçeğin güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir. Nitel veri de sonuçları desteklemiştir. Çalışma, Türkiye'de İngilizce öğreten kurumların uyguladığı sınavlarda yazılı anlatım becerisinin değerlendirilmesi için güvenilir ve geçerli bir ölçeğin geliştirilmesi konusunda yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the contextual and other validity-related concerns related to the analytic rubric in use for the performance assessment of EFL writing proficiency at Bursa Uludağ University, School of Foreign Languages, Intensive English Program (BUU-SFL-IEP), the purpose of this research is to develop a theoretically-based and an empirically-validated multi-trait writing rubric which may serve to measure writing proficiency more validly and reliably. Validation requires the evaluation of an instrument through a variety of quantitative and qualitative forms of evidence to support inferences from test scores. Hence, pure mixed-methods research approach is utilized in this study through the application of both qualitative and quantitative methods. In the quantitative phase, teacher-raters rated student essays using the new rubric, and Many Faceted Rasch Measurement (MFRM) analysis revealed that it was statistically reliable and valid. The qualitative phase explored the teacher-raters' perspectives on the efficacy of the new rubric. The findings support the quantitative findings indicating that all participants were satisfied with the new rubric. Finally, the study offers suggestions and guidance for other EFL contexts in Turkey that use high-stakes performance assessment.