Aksiyal spondiloartrit ve fibromiyalji sendromu birlikteliğinde hastalık algısı, sosyal destek, hastalıkla başa çıkma yöntemleri ve hastalık aktivitesinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of disease perception, social support, coping methods and disease activity on quality of life in the coexistence of axial spondyloarthritis and fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 694074
  2. Yazar: HATİCE AYYILDIZ SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada aksiyal spondiloartrit (AksSpA) ve fibromiyalji sendromu (FMS) birlikteliği olan hastalarda; hastalık algısı, sosyal destek, hastalıkla başa çıkma yöntemleri ve hastalık aktivitesiyle yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 90 AksSpA ve 30 AksSpA+FMS tanılı hasta alınmıştır. Hastaların, hastalık aktivitesini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ) kullanıldı. Hastaların yaşam kalitesi kısa form (SF-36), hastalık algısı Revize Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ), sosyal destek Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, başa çıkma tutumları Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ile değerlendirildi. Bulgular: AksSpA ve AksSpA+FMS grupları karşılaştırıldığında SF 36 yaşam kalitesi skalasının tüm alt parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark izlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between quality of life (QOL) and disease perception, social support, coping methods, disease activity In patients with axial spondyloarthritis (AksSpA) and fibromyalgia syndrome (FMS) coexistence. Materials and methods: 90 AksSpA and 30 AksSpA+FMS patients were included in this cross-sectional study. The Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) and Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) were used to evaluate the disease activity of the patients. QOL (Short Form SF-36), illness perception (Revised Illness Perception Scale, IPQ-R), social support (Multidimensional Perceived Social Support Scale) were assessed in the patients. Results: When AksSpA and AksSpA+FMS groups were compared, a statistically significant difference was observed in all sub-parameters of the SF 36 quality of life scale (p0.05).