Governmental discourse, moral regulation and democratic legitimation: The case of Turkey
Hükümet söylemi, ahlak tanzimi ve demokratik meşruiyet: Türkiye vakası
  1. Tez No: 694119
  2. Yazar: AYŞE BENGİSU SAKARYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kullandığı hükümet söyleminin yarattığı etkin düzenleyici ve denetleyici etkiyi göstermeyi amaçlamaktadır. Önceleri İslami söylemlerin ve aktörlerin demokratik yapılarda yer alması konusunda bir model oluşturan AKP, iktidara gelişinden yaklaşık on yıl kadar sonra demokratik norm ve değerlere olan bağlılığını giderek yitirmiştir. Buna rağmen, partinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir parçası olan laiklik ilkesi ile kurduğu ilişki çok daha karmaşık bir tablo ortaya koymaktadır. Parti, korkulduğu üzere laik yapıları doğrudan alt üst etmeye girişmeyerek ılımlı karakterini korumuştur; fakat, söylemsel düzeyde giderek otoriter bir ahlaki karaktere bürünmüş ve bu sayede artan merkezi otoritesini seküler normları engellemek ve sarsmak için kullanmıştır. AKP'nin otoriter ahlaki liderliği, hegemonik etkisi sayesinde çoğunlukla dini alanda büyük ölçekli bürokratik ve yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmamasını sağlamıştır. AKP söyleminin ahlaki etkisinin anlaşılması için, özellikle yurttaşların bedensel özerkliğine ilişkin üç ayrı konu incelenmiştir. Bu konular üzerinde üretilen hükümet söylemi, hükümetin hangi demokratik taleplerin ahlaki olarak meşru kabul edilebileceğine dair yetkiyi üstlenerek, farklı demokratik taleplerin nasıl farklı şekillerde müzakere ettiğini örneklemektedir. Orantısız söylemsel etkiye sahip hükümet aktörleri tarafından üretilen bu tür sübjektif ve ahlaki beyanlar, döngüsel ve hegemonik sosyal regülasyon yapıları yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to demonstrate the substantial regulatory impact of the governmental discourse of the Justice and Development Party (JDP). Despite the fact that JDP had exhibited a model for the accommodation of Islamic discourses and actors in democratic structures, about a decade after its coming to power, JDP increasingly lost ground in its compliance with the democratic norms and values. JDP's compliance with the secular notions of Turkish government, however, presented a rather complex picture. While the party preserved its moderate character by refraining from explicitly overturning secular structures as feared, it gradually assumed an authoritarian moralizing character on the discursive level and utilized this increasing authority to thwart and diminish the secular norms. The hegemonic effect of JDP's domineering moral leadership often left little need for bureaucratic and legal regulatory reforms on religious affairs. In order to understand the moralizing impact of JDP discourse, three distinct topics concerning especially the citizens' bodily autonomy is analyzed. The governmental discourse on these topics exemplify how separate calls for democratic demands are deliberated differently as the governmental authority decides upon which democratic demands for rights and freedoms could be considered morally legitimate. Such moralizing claims when produced by the governmental actors with disproportionate discursive influence bring about spiraling hegemonic social structures of regulation.