The effect of politicization of Turkish series on the political attitude of young audience
Türk dizilerinin genç izler kitlenin siyasi tutumuna etkisi
  1. Tez No: 694157
  2. Yazar: YILMAZ KAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında“Vatanım Sensin”dizisi üzerinden Türk dizilerinin siyallaşmasının genç izler kitlenin siyasi tutumuna etkisinin alımlama analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tezin ilk bölümünde kitle iletişim nedir, kitle iletişim araçlarının bireyler üzerinde ne gibi etkileri olduğu irdelenmiştir. İkinci bölümde, televizyonun yayın amaçlarından söz edilerek, bireyler üzerinde etki neden nedenler ortaya konmuştur. Buna ilişkin ortaya atılan teorik yaklaşımlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, tutum kavramı incelenmiş olup, tutuma etki eden nedenler ve tutum oluşmasında kitle iletişim araçlarının rolü ile ilgili araştırma bilgileri verilmiştir. Tezin son ve metodoloji kısmında ise, bu etkinin analizi için odak grup çalışması yapılmıştır. Yapılan bu odak grup çalışması sonucunda, genç izler kitle dizilerin verdiği mesajlardan etkilenmekte, verilen mesajları kendi sosyal koşulları ve ideolojik yaklaşımlarından geçirerek değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed at making a reception analysis of the effect of politicization of Turkish TV series on the political attitude of the young audience through the series“Vatanım Sensin”. In line with this aim, in the first part of the thesis, what is mass communication and what kind of effects mass media has on individuals are examined. In the second part, by mentioning the broadcasting purposes of television, the effects and reasons of individuals are revealed. Information was given about the theoretical approaches put forward in this regard. In the third part, the concept of attitude is examined, and research information is given about the reasons that affect the attitude and the role of the mass media in the formation of attitude. In the final and methodological parts of the thesis, a focus group study was conducted to analyze this effect. As a result of this focus group study, the young audience is affected by the messages given by the television series, and they evaluate the messages given by passing them through their own social conditions and ideological approaches.