Kültürel mirasın korunması: Kırıkkale-Delice örneği üzerinden bir alan araştırması
Conservation of cultural heri̇tage: A field study on the example of Kırıkkale-Delice
  1. Tez No: 694192
  2. Yazar: GÜLHANIM BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kültürel miras, toplumların varoluş sürecini anlamlandırmada ciddi öneme sahip bir konudur. Bu nedenle insanlığın mirasını korumak gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Koruma anlayışı ise ulusların yerel düzeyde ele aldıkları bir konu olmaktan çıkarak, evrensel bir mesele haline gelmektedir. Günümüzde kültürel mirasın korunmasına ilişkin uluslararası nitelikte pek çok sözleşme, tüzük ve bildiri bulunmaktadır. Türkiye'de de, taraf olunan Venedik Tüzüğü, Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme, ICOMOS, ICOM, Avrupa Mimari Mirasının Korunması Sözleşmesi, Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi gibi yasal dayanaklar ve kuruluşlar ile kültürel miras koruma altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda söz konusu çalışmanın amacı, Kırıkkale İli Delice ilçesinde kültürel mirası koruma anlayışının farklı boyutlarıyla ortaya konulmasıdır. Çalışma ile halkın kültürel mirasa bakış açısının anlaşılması ve hukuki normların işlerliği ölçülmek istenmiştir. Araştırma esnasında nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Delice ilçesinde yaşamakta olan, belediye başkanlığında görev yapmış ve yapmakta olan 3 kişi, 2 kaymakamlık personeli, 5 emekli memur ve 2 esnaf olmak üzere toplamda 11 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmecilerin tümü Delice'de doğmuş, büyümüş ve hali hazırda Delice'de ikamet etmekte olan kişiler arasından seçilmiştir. Görüşmeci olarak belirlenen kişilerin seçilmesindeki en büyük etken ise, sosyal ve toplumsal olarak belirgin bir kimliğe sahip oldukları düşüncesidir. Çalışmanın sonucunda Delice ilçesinde kültürel mirasın korunması konusunda halkın yeterli bilinç düzeyinde olmadığı ve yönetsel açıdan yetki ve sorumlulukların sınırlı ve yetersiz bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kültürel miras olarak nitelendirilen kavramın somut olmayan kültürel mirasa atfedildiği; bu anlamda ise kültürel mirasın kavramsal olarak yeterli düzeyde ifade edilemediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a topic of serious importance in understanding the existence of societies. For this reason, protecting the heritage of humanity is becoming more important day by day. On the other hand concept of protection, ceases to be a topic that nations deal with at the local level and becomes a universal issue. Today, there are many international conventions, statutes and declarations about the protection of cultural heritage. In Turkey, cultural heritage is tried to be protected with legal bases and institutions such as the Venice Charter, the Convention on the Protection of the World Natural and Cultural Heritage, ICOMOS, ICOM, the European Convention for the Protection of the European Architectural Heritage, the European Convention on the Protection of the Archaeological Heritage. In this context, the aim of this study is to present the understanding of protecting cultural heritage in Delice district of Kırıkkale Province with different dimensions. It was aimed that to understand the people's perspective on cultural heritage and to measure the operability of legal norms in this study. During the research, in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used. Interviews were held with 11 people in total, including 3 people who have served and are working as an official in Delice Municipality, 2 district governor's staff, 5 retired civil servants and 2 tradesmen living in Delice district. All of these interviewees was chosen from among the people who were born and raise also currently living in The Delice. The most important factor in the selection of the interviewees is the idea that they have a distinctive social and social identity. As a result of the study, it has been concluded that the public is not at a sufficient level of awareness about the protection of cultural heritage in Delice district and that their authorities and responsibilities are limited and insufficient in terms of administration. At the same time, the concept of cultural heritage is attributed to intangible cultural heritage; In this sense, it is thought that cultural heritage cannot be adequately expressed conceptually.