Kentsel güvenlik ve suç: İzmir Tepecik Mahallesi
Urban security and crime: Izmir Tepecik Mahallesi
  1. Tez No: 743852
  2. Yazar: SEMİH KARAYAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Özellikle endüstri devriminin başlamasıyla birlikte her geçen gün kırsal bölgelerden şehirlere yönelik büyük bir nüfus hareketliliği görülmektedir. Şehirlerdeki bu nüfus yoğunlaşması ve buna paralel olarak çevresel ve toplumsal dokuda meydana getirdiği komplikasyonlar toplumu ciddi olarak etkilemektedir. Kentleşme süreci ekonomik krizler, işsizlik, çarpık kentleşme, gecekondulaşma, hizmet yetersizliği, eğitim eksikliği, yabancılaşma ve gelir adaletsizliğinin büyümesi gibi ciddi sorunları beraberinde getirmiştir. Özellikle kentleşme süreci suçu artırma, çeşitlendirme ve yaygınlaştırma suretiyle kent yaşamını olumsuz olarak etkilemekte ve kentliler üzerinde önemli derecede kaygılara neden olmaktadır. Bu bağlamdan yola çıkarak araştırmanın amacı, Türkiye'nin büyükşehirlerinden olan İzmir'in Tepecik Mahallesi'ndeki iç göç ve çarpık kentleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan sorunların kentsel güvenlik ve suç kavramları çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmanın amacına yönelik olarak, kentsel güvenlik ve suç kavramsal çerçevesiyle İzmir'in Tepecik Mahallesi'ndeki haberlerdeki kentsel değişimler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar bağlamında İzmir Tepecik Mahallesi örneği üzerinden kent güvenliği ve sürdürülebilir kentsel dönüşümün sentezi yapılarak öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Sözcükler Güvenlik, suç, sapma, göç, kentleşme, kentsel güvenlik, İzmir Tepecik Mahallesi
Özet (Çeviri)
Especially with the beginning of the industrial revolution, there is a large population mobility from ruralareasto cities everyday. This population concentration in citiesand, in parallel, the complications it causes in the environmental and Social fabricseriously affect society. The urbanization process has brought with it serious problems such as economic crises, unemployment, distortedurbanization, squatters, lack of services, lack of Education, alienationandthegrowth of incomeinjustice. Inparticular, the urbanization process negatively affects urban life by increasing crime, divers ifyingand spreading it and causes significant concernt our banites. Based on this context, the aim of there search is to examine the problemsarising from internalmigrationanddistortedurbanization in the Tepecik District of Izmir, one of themajorcities of Turkey, withintheframework of urban securityandcrimeconcepts. Forthepurpose of thestudy, urban changes in thenews in the Tepecik neighborhood of Izmir with the conceptual frame work of urban security and crime were examined in detail. The model of there search, the contentanaly sistechniquewasusedfrom qualitative research methods. Inthecontext of theresultsobtainedfromtheresearch, recommendationsweredevelopedbysynthesizing urban securityandsustainable urban transformationthroughtheexample of Izmir Tepecik District. Keywords Security, crime, deviation, migration, urbanization, urban security, Izmir Tepecik Mahallesi