Red Globe üzüm çeşidinde harpin uygulamasının kabuk rengi ve bioaktif bileşikler üzerine etkileri
Effect of harpin applications on berry skin color and bioacti̇ve compounds of Red Globe grape cultivar
  1. Tez No: 694467
  2. Yazar: UMUT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyada ve ülkemizde bazı pembe-kırmızı sofralık üzüm çeşitleri meyvede istenilen yoğun ve homojen renge ulaşamamaktadır. Bu durum üzümün potansiyel ekonomik değerinin düşmesine neden olmaktadır. Üzümlerin renk kalitesini iyileştirmek için farklı elisitörler kullanılmaktadır. Harpin (HrP) proteinleri, biyoteknolojik olarak geliştirilmiş biyoaktivatörlerdir ve bitkilere gelişim dönemlerinde uygulandığında biyoaktif bileşiklerin sentezini tetikleyen elisitörlerdir. Bu araştırmada, Tokat ekolojisinde yetiştirilen Red Globe sofralık üzümünün biyoaktif bileşikleri ve renk iyileştirmesi üzerine HrP'nin etkisinin karşılaştırılması amaçlamıştır. Red Globe asmalarına ben düşmeden önce Beta-HrP proteini 120 ppm (400 g/Ha) üç kez uygulandı. HrP uygulanan ve kontrol asmalarında ben düşmeden hasada kadar beş dönem üzüm örnekleri alındı. Alınan örneklerde, SÇKM, toplam asitlik, pH, olgunluk indisi, tane sertliği, toplam antosiyanin, toplam fenolik, antioksidan kapasitesi, salkım renk homojenliği ve renk değerleri saptanmıştır. Hasatta antosiyanin içeriği değerleri, HrP uygulanan üzümlerde kontrol üzümlerine göre 3 kat daha yüksek çıkmıştır P < 0.05). İlaveten, kontrole göre uygulama yapılan üzümlerde toplam fenolik miktarı %9 ve antioksidan kapasitesi ise %20 daha yüksek tespit edilmiştir. HrP uygulaması genel olarak meyvelerin rengini iyileştirdiği gibi diğer kalite özelliklerini de olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Some pink-red table grape varieties in the world and in our country cannot reach the desired intense and uniform color in the berry. This situation causes a decrease in the potential economic value of grapes. Different elicitors are used to improve the color quality of grapes. Harpin proteins (HrP) are biotechnologically developed bio-activators. They are elicitors that trigger the synthesis of bioactive compounds when applied to plants during their development period. In this study, aimed at comparing the effect of HrP over the bioactive compounds and color improvement of Red Globe table grape grown in Tokat ecology. Beta-HrP protein 120 ppm (400 g/Ha) was applied to 'Red Globe vines three times at the beginning of veraison. Five samplings were carried out for both the treated and control grapes until commercial harvest. In the samples taken, TSSC, total acidity, pH, maturity index, berry hardness, total anthocyanin, total phenolic, antioxidant capacity, cluster color uniformity and color values were determined. Anthocyanin content values at harvest were 3 times higher in grapes treated with HrP than in control grapes (P < 0.05). In addition, the total phenolic content and antioxidant capacity of the treated grapes were 9% higher and 20% higher than the control. In general, HrP treatment improved the color of the fruits and positively affected other quality characteristics as well.