An intervention framework for design and development of interactive video lectures based on video viewing behaviors: A learning analytics approach
Video izleme davranışlarına dayalı etkileşimli video derslerin tasarımı ve geliştirilmesi için bir müdahale çerçevesi: Bir öğrenme analitiği yaklaşımı
  1. Tez No: 694474
  2. Yazar: OZAN RAŞİT YÜRÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Video tabanlı öğrenme, kitlesel açık çevrimiçi derslerin (MOOCs) sayısının artmasıyla beraber çok popüler hale gelmiştir. Videoyla etkileşime giren öğrenciler, doğal olarak duraklatma, ileri gitme ve geri gitme gibi tıklama etkileşimlerine dayalı izleme davranışları sergilemektedir. Bunlar öğrenme değişkenlerini tahmin etmek ve bir müdahale çerçevesi geliştirmek için önemli girdilerdir. Ancak bu izleme davranışlarının öğrencilerin lehine nasıl kullanılacağına dair bir kılavuz veya yöntem yoktur. Bu çalışmanın amacı öğrencilerin izleme davranışlarını incelemek ve bunları video derslerin etkisini arttırmak amacıyla bir çerçeve geliştirilmesinde kullanmaktır. Bu doğrultuda, üç deney gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, 22 öğrenci ile pilot bir çalışma yürütülmüştür. İkinci olarak, çerçeveyi geliştirmek için 29 öğrenci ile daha kapsamlı bir deney gerçekleştirilmiştir. Üçüncü olarak, çerçeveyi değerlendirmek için 18 öğrenci ile tek grup öntest-sontest modeline göre tasarlanmış bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar hem çerçeve hem de kapsamlı öğrenme analitikleri açısından önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Çerçeve ile ilgili sonuçlar, motivasyon kontrol edildiğinde çerçeveye göre oluşturulan etkileşimli videolarda öğrenci memnuniyetinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Ek olarak, etkileşimli videolarda öğrencilerin önemli noktalara geri dönme sıklığı önemli ölçüde azalmaktadır ve öğrencilerin önemsiz noktaları atlama sıklığı önemli ölçüde artmaktadır. Çerçevenin dışında, sonuçlar; ortalama geriye gidiş hızlarının, duraklama sayısının ve geri gitme sayısının/yüzdesinin öğrencilerin notlarını tahmin etmede en önemli göstergeler olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar video tıklama davranışlarının notu tahmin edebildiğini, memnuniyeti başarılı bir şekilde tahmin etmek için davranışların arkasındaki nedenlerin de gerekli olduğunu göstermektedir. Ancak video tıklama davranışları ve nedenleri etkin katılımı anlamlı bir şekilde tahmin etmek için yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
Video-based learning has become very popular together with the increase in the number of massive open online courses (MOOCs). Learners interacting with video naturally exhibit viewing behaviors based on clickstream interactions such as pause, forward, and backward. These are important inputs to predict learning variables and to develop an intervention framework. However, there is no guideline or method on how to use these behavioral patterns in favor of learners. The purpose of this study is to investigate learners' video clickstream behaviors, and to use them to develop a framework in order to increase the impact of video lectures. Accordingly, three experiments were performed. In the first one, a pilot study with 22 students was conducted. In the second one, a more comprehensive experiment was performed with 29 students to develop the framework. In the third one, an experiment based on one group pretest-posttest design was conducted with 18 students to evaluate the framework. These studies reveal important insights in terms of both the framework and comprehensive learning analytics. The results for the framework show that students' satisfaction increases significantly in interactive videos created based on the framework when motivation is controlled. In addition, students' frequency to go back to important points decreases significantly and students' frequency to skip unimportant points increases significantly in interactive videos. Apart from the framework, the results show that the mean of backward speeds, number of pauses, and number/percentage of backwards are the most important indicators in predicting students' grades. Furthermore, the study also shows that video clickstream behaviors are able to predict grade whereas the reasons behind the behaviors are also necessary to have to be able to predict satisfaction successfully. However, video clickstream behaviors and their reasons are not enough to predict engagement significantly.