Çok kullanıcılı 3 boyutlu sanal ortamda tarih öğretiminin tasarımı ve değerlendirmesi
Design and evaluation of history teaching in multi-user 3D virtual environment
  1. Tez No: 694762
  2. Yazar: ŞENAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı;“Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I”dersi için 3 boyutlu (3B) sanal ortam OpenSim üzerinde sanal tarihi mekanlar tasarlamak ve tasarlanan mekanlarda tarihsel canlandırma tekniği kullanarak gerçekleştirilen dersleri değerlendirmektir. 3B sanal ortamda gerçekleştirilen derslerin öğretmen adaylarının akademik başarılarına, tarihsel düşünme becerilerine, derse karşı tutumlarına ve memnuniyet durumlarına etkileri incelenmiştir. Bu çalışma; nicel ve nitel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı iç içe karma desen şeklinde yürütülmüştür. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısımda ise gözlem formları ve yansıma raporları ile uygulamalar niteliksel olarak incelenmiştir. Araştırma pilot ve asıl uygulama olarak planlanmıştır. Pilot uygulamada toplanan veriler, süreçte kullanılan 3B sanal ortamların, ders senaryolarının ve veri toplama araçlarının düzenlenmesinde kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile gönüllülük esasına dayanarak seçilmiştir. Trabzon Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi 1. Sınıf öğrencileriile gerçekleştirilen uygulamalar, uzaktan yürütülen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I dersleriyle paralel olarak yürütülmüştür. Veri toplama araçları; akademik başarı testi, tarihsel düşünme becerileri ölçeği, AİİT dersine yönelik tutum ölçeği, memnuniyet anketi ve video analiz formudur. Covid 19 pandemi sürecinde pilot ve asıl uygulama, öğrencilerin uzaktan eğitimle 3B sanal ortama katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 3B sanal ortamda tasarlanmış tarihsel mekânlarda, öğrencilerin dönem karakterlerine bürünerek tarihi olayların canlandırıldığı uygulamalar sekiz hafta sürmüştür. Sonuçlar;3B sanal ortamda tarih uygulamasına katılanöğrencilerinakademik başarılarında ve tarihsel düşünme becerilerinde anlamlı bir fark oluştuğunu ve öğrencilerin memnuniyet durumlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak derse karşı tutumlarında bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to teach the“Atatürk's Principles and History of Revolution - I”course in 3-dimensional (3D) virtualized real historical environments created via OpenSim using the historical reenactment method. The effects of the classes presented in the 3D virtual environment on prospective teachers' academic success, historical thinking skills, attitudes towards the course, and levels of satisfaction with the course were examined. The embedded mixed-method design, in which quantitative and qualitative research techniques were combined, was used in this study. The quasi-experimental design was used in the quantitative part of the study. The study was planned as a pilot study and a main study. The data obtained in the pilot study were used to determine the 3D virtual environments, lesson scenarios used throughout the study, and data collection tools. In the qualitative part, applications were examined qualitatively with used observation forms and reflection reports. The participants of the study were selected using the criterion sampling method and on the basis of voluntariness. Activities were carried out with the first-year students of Trabzon University, Fatih Faculty of Education, simultaneously with history classes held online. The data collection tools used were the academic success test, historical thinking skills scale, attitudes towards Atatürk's Principles and History of Revolution course scale, satisfaction survey, and video analysis form. The pilot and main study was carried out during the Covid 19 pandemic with the participation of students in the 3D virtual environment during online education. Activities, where students reenacted historical events by portraying the historical figures of the respective time periods in 3D virtualized real environments, lasted eight weeks. The findings of the study showed that there was a significant improvement in the academic success and historical thinking skills of the participating students and that their levels of satisfaction with the course were high. However, no changes were observed in terms of the attitudes towards the course.