Erkek Tip 2 diyabet hastalarında cinsel sorunlar ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of sexual problems and affecting factors in male Type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 964824
  2. Yazar: MEHMET ASAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek tip 2 diyabet (T2DM) hastalarında cinsel sorunlar ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Dicle Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Kliniğine ve polikliniğine Aralık 2023 - Temmuz 2025 tarihleri arasında başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 256 erkek T2DM hastası ile yapılmıştır. Veriler Hasta Tanılama Formu, Uluslararası Erektil İşlev Formu (IIEF), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), Diyabet Öz Yönetim Skalası kullanılarak toplanmıştır. Veriler, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katılan hastaların kliniklerde bilgilendirilmesi ve yazılı gönüllü onam alınmasından sonra yüz yüze görüşme sağlanarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS v.23 programında, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma), değişkenler arasında ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi ve yordama analizi için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bireylerin %55,1'i diyabetin cinsel yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirtirken, %71,1'i cinsel istekte, %71,9'u ise ilişki sıklığında azalma yaşadığını ifade etmiştir. Anksiyete ve depresyon düzeyleri normal-sınırlardayken, diyabet öz yönetimi yüksek, erektil disfonksiyon düzeyi (ED) ise orta düzeydedir. Korelasyon analizine göre anksiyete ve depresyon düzeyi arttıkça diyabet öz yönetimi azalmakta; diyabet öz yönetimi arttıkça erektil disfonksiyon düzeyi de artmaktadır. Çoklu regresyon analizine göre, diyabet öz yönetimi, evli olma, sigara kullanmama, düzenli kontrol yaptırma gibi değişkenler erektil disfonksiyonu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Model, erektil disfonksiyondaki değişimin %14,6'sını açıklamaktadır. Sonuç olarak, diyabetin yönetiminde psikolojik ve sosyal etmenlerin dikkate alınması gerektiği ve hemşirelerin bakımı bu bağlamda planlaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine sexual problems and influencing factors in male patients with type 2 diabetes (T2DM). It was a descriptive and cross-sectional study. The study included 256 male T2DM patients who presented to the Endocrinology Clinic and to the polyclinic of Dicle University Hospital between December 2023 and July 2025 and agreed to participate in the study. Data were collected using the Patient Identification Form, the International Erectile Function Form (IIEF), the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and the Diabetes Self-Management Scale. Data were collected through face-to-face interviews after the patients who participated in the study were informed in the clinics and provided written informed consent. Data obtained in the study were analyzed using SPSS v.23 using descriptive statistics (mean, standard deviation) for numerical variables, Pearson correlation analysis to determine the relationship between variables, and multiple linear regression analysis for predictive analysis. 55.1% of participants reported that diabetes negatively impacted their sexual lives, while 71.1% reported a decrease in sexual desire and 71.9% in intercourse frequency. Anxiety and depression levels were within normal limits, while diabetes self-management was high and erectile dysfunction (ED) was moderate. Correlation analysis showed that as anxiety and depression levels increased, diabetes self-management decreased; and as diabetes self-management increased, erectile dysfunction levels also increased. Multiple regression analysis revealed that variables such as diabetes self-management, being married, not smoking, and regular checkups significantly predicted erectile dysfunction. The model explained 14.6% of the variance in erectile dysfunction. Consequently, it was recommended that psychological and social factors should be considered in diabetes management, and nurses should plan care accordingly.