Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışlarının sıkıntıya dayanmalarına ve çeşitli sosyodemografik özelliklere göre incelenmesi
Investigation of university students' academic procrastination behaviors according to their distress tolerance and various sociodemographic characteristics
  1. Tez No: 694947
  2. Yazar: FURKAN KAZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma kapsamında, üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışlarının sıkıntıya dayanmaya, cinsiyete, sınıf düzeyine, bölümü seçme durumuna ve bölümden memnuniyete göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın modeli tarama modelinin alt türlerinden biri olan ilişkisel tarama modelidir ve betimsel araştırma niteliğine sahiptir. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Akademik Erteleme Ölçeği' ve 'Sıkıntıya Dayanma Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı Atatürk Üniversitesi ve Mersin Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde online (çevrimiçi) eğitim yolu ile öğrenim gören 142'si erkek, 323'ü kadın olmak üzere toplam 465 lisans ve lisansüstü öğrencisinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS v26 ile analiz edilmiştir. Yapılan çift yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucunda; öğrencilerin cinsiyete, sıkıntıya dayanma düzeyine, sınıf düzeyine, bölümü seçme durumu, bölümden memnun olup olmama durumuna göre Akademik Erteleme Ölçeği (AEÖ) puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca bölümü seçme durumu ve sıkıntıya dayanma düzeyinin etkileşimine göre ve bölümden memnun olup olmama ve sıkıntıya dayanma düzeyinin etkileşimine göre Akademik Erteleme Ölçeği (AEÖ) puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve konu ile ilgili gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it has been examined whether the academic procrastination behaviors of university students differ according to their distress tolerance, gender, grade level, choosing the department, and satisfaction with the department. The model of the research is the relational survey model, which is one of the sub-types of the survey model, and it has the nature of descriptive research. In the research,“Personal Information Form”,“Academic Procrastination Scale”and“Distress Tolerance Scale”were used as data collection tools. The study group of the research consists of a total of 465 undergraduate and postgraduate students, 142 male and 323 female, who are study in via online education in various faculties of Atatürk University and Mersin University in the 2020-2021 academic year. Obtained data were analyzed with SPSS v26. As a result of the two-way analysis of variance (ANOVA); It was found that the Academic Procrastination Scale (AES) scores differed significantly according to the students' gender, level of distress tolerance, grade level, choosing the department, and being satisfied with the department. In addition, it was found that Academic Procrastination Scale (AES) scores differed significantly according to the interaction between the choice of the department and the distress tolerance, and the interaction between of satisfaction with the department and distress tolerance. The findings obtained as a result of the research were discussed in line with the literature and suggestions for future research on the subject were presented.