Çatışmanın örgütsel yabancılaşma ve makyavelizm üzerindeki etkisi: Bir kamu kuruluşunda araştırma
The effect of conflict on organizational alienation and machiavellianism: A research in a public organization
- Tez No: 694973
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, çatışma olgusunun örgütsel yabancılaşma ve Makyavelizm üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, çalışmada öncelikle problem durumu tanımlanmış, bu doğrultuda araştırma soruları belirlenmiş, araştırmanın amacı ve önemi ortaya konmuş, çalışmanın kavramsal modeline yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, çatışma ile ilgili temel kavramlar, örgütsel çatışma, nedenleri ve örgütsel çatışmaya yönelik geliştirilen yaklaşımlar açıklanmıştır. Ek olarak bu bölümde, örgütsel çatışma süreci ve örgütsel çatışma türlerinin nelerden oluştuğuna yer verilmiştir. Ayrıca çatışma yönetiminin tanımı yapılarak buna yönelik oluşturulan stratejiler açıklanmış, örgütsel çatışma yönetim teknikleri ve çatışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Bölüm sonunda ise ilgili alanyazında yer alan araştırmalarla ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın“Örgütsel Yabancılaşmanın Çerçevesi ve Yönetimi”başlıklı bölümünde, yabancılaşma kavramının içeriği tanımlanmış, yabancılaşma çeşitli görüşler çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bölümde, yabancılaşmanın güçsüzlük, anlamsızlık, normsuzluk, yalıtılmışlık ve kendine yabancılaşma boyutları açıklanarak yabancılaşmaya neden olan unsurlara kapı aralanmıştır. Bu bölümde ayrıca yabancılaşmanın sonuçları ortaya konmuş akabinde örgütsel açıdan yabancılaşmanın tanımına giriş yapılmıştır. Bu süreçte,“Örgütsel Yabancılaşma Nedenleri”ve“Örgütsel Yabancılaşmanın Yönetimi”başlıklarına da yer verilmiştir. Bölüm sonunda alanyazında yer alan araştırmalarla ilgili bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın“Makyavelizm”başlıklı bölümünde ise Makyavelizmin doğuşu ve Makyavelist düşünceye sahip kişilerin özellikleri ortaya konmuştur. Bunun yanında bu bölümde örgütsel Makyavelizmin taşıdığı anlama ve Makyavelizmin çalışanların demografik özellikleriyle olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu bölümün sonunda, Makyavelizm ile ilgili yapılmış benzer araştırma sonuçları aktarılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümü olan“Araştırma Metodolojisi'nde”araştırmanın evreni ve örneklem grubuyla ilgili bilgiler çizelge hâline getirilmiştir. Bu bölümde verilerin toplanması amacıyla başvurulan veri toplama araçlarıyla ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Bu bölümde araştırmanın varsayımları ve anket uygulaması sonucunda kullanılan istatistiki yöntemlere değinilmiştir. Çalışmanın altıncı bölümü olan“Analiz ve Bulgular”başlıklı kısmında, öncelikle katılımcıların demografik ve mesleki özelliklerine yönelik elde edilen bulgulara değinilmiştir. Bulgular kısmında ayrıca, anket içerisinde yer alan ölçeklere ait tanımlayıcı bulgulara ve araştırmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotez test sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise yapılan literatür incelemesi ve anket uygulaması ile elde edilenler ışığında sonuç ve değerlendirmeye yer verilerek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of conflict phenomenon on organizational alienation and machiavellianism is examined. For this purpose, firstly the problem situation was defined in the study, the research questions were determined accordingly, the purpose and importance of the research was revealed and the conceptual model of the study was included. In the second section of the study, basic concepts related to conflict, organizational conflict, its causes and approaches developed for organizational conflict are explained. In this section, organizational conflict process and what types of organizational conflicts consist of are also included. In addition, conflict management is defined and the strategies created for are explained and organizational conflict management techniques and the results of the conflict are included. At the end of the section, information about the researches in the relevant literature is given. In the section of the study titled framework and management of organizational alienation, the content of the concept of alienation is defined, and alienation is discussed within the framework of various opinions. In this section, the powerlessness, meaninglessness, normlessness, isolation and self-estrangement dimensions of alienation are explained and the factors that cause alienation are touched on. In this section, the consequences of alienation are also presented and then the definition of organizational alienation is introduced. In this process, the topics of organizational alienation reasons and management of organizational alienation are also included. At the end of the section, information about the researches in the literature is mentioned. In the section of the study titled machiavellianism, the birth of machiavellianism and the characteristics of people with machiavellian ideas are presented. In addition, the understanding of organizational machiavellianism and the relationship between machiavellianism and the demographic characteristics of workers are discussed in this section. Similarly, at the end of this section, research results on machiavellianism are cited. In the research methodology, which is the fifth section of the study, the information about the population of the research and the sample group are tabulated. In this section, information about the data collection tools used for data collection is given. In this section, the assumptions of the research and the statistical methods used as a result of the survey application are mentioned. In the sixth section of the study which is titled analysis and findings, firstly, the findings obtained regarding the demographic and professional characteristics of the participants were mentioned. In the findings section, the descriptive findings of the inventories in the questionnaire and the hypothesis test results created in line with the purpose of the research are also included. In the last section of the study, the results and evaluation in line with the results obtained as a result of the literature review and the survey application, and suggestions should be made in the future are included.