Örgütsel çatışma yönetiminin yabancılaşma ile ilişkisinde makyavelizm'in düzenleyici rolü üzerine bir araştırma
A research on the moderating role of machiavellianism in the relationship between organizational conflict management and alienation
  1. Tez No: 853664
  2. Yazar: GÜLCAN ŞAHPAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez araştırmasında örgütlerde sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi olan örgütsel çatışmanın örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinde Makyavelizm'in düzenleyici rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede araştırmanın örneklemi ISO 500'de yer alan Manisa Modern Ambalaj Firması olarak belirlenmiştir. Araştırmada veriler gönüllü katılımın esas olduğu anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak hipotezlerin test edilmesi için korelasyon, regresyon analizleri ve Anova fark testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, it is aimed to determine the regulatory role of Machiavellianism in the effect of organizational conflict, which is one of the problems frequently encountered in organizations, on organizational alienation. In this framework, the sample of the research was determined as Manisa Modern Ambalaj Firması in ISO 500. The data were collected through a questionnaire method based on voluntary participation. In accordance with the purpose of the study, correlation, regression analyses and Anova difference test were used to test the hypotheses.