Montessori ve MEB okul öncesi eğitim programında eğitim gören çocukların öz düzenleme becerileri ile farklı kültürlere bakış açıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of children's self-regulation skills and perspectives on different cultures in montessori and mone preschool curriculum
- Tez No: 695073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada Montessori ve MEB okul öncesi eğitim programında eğitim gören çocukların öz düzenleme becerileri ile farklı kültürlere bakış açıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaç çerçevesinde; çocukların farklı kültürlere bakış açısı ve öz düzenleme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bunun yanında, çocukların farklı kültürlere bakış açısı ve öz düzenleme becerileri arasında anlamlı ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi ve 2020-2021 eğitim öğretim yılının güz döneminde, İstanbul (Bahçeşehir, Başakşehir, Çekmeköy, Güngören, Pendik, Sancaktepe ve Ümraniye ilçeleri) ilindeki 48-72 ay arasındaki 270 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış 'Demografik Bilgi Formu', Erol ve İvrendi tarafından geliştirilen“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği (Öğretmen Formu)”, Şentuna tarafından geliştirilen“Farklı Kültürlere Bakış Öğretmen Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans analizi, betimleyici analizler, Bağımsız Gruplar T-testi, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Montessori ve MEB okul öncesi eğitim programlarında eğitim gören çocukların farklı kültürlere bakış ile öz düzenleme becerileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Bunun yanında, çocukların farklı kültürlere bakış ve öz düzenleme becerileri çocukların cinsiyeti, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, okul öncesi eğitime devam süresi, öğretmenlerin kıdemine göre anlamlı düzeyde farklılaşırken; kardeş sayısına göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to conduct a comparative investigation of the self-regulation skills, perspectives on different cultures of children receiving education in Montessori and MoNE preschool education programs. Within the framework of this primary objective, it was investigated whether children's self-regulation skills, perspectives on different cultures differ according to various variables. Furthermore, it was examined whether there was a significant relationship between children's self-regulation skills, perspectives on different cultures. In the study, a correlational survey model was used. The sample of the study consists of 270 children aged 4-6 who receive education in Istanbul provinces (Bahçeşehir, Başakşehir, Çekmeköy Güngören, Pendik, Sancaktepe ve Ümraniye districts) in the 2020-2021 academic year. In the study, the“Demographic Information Form”, prepared by the researcher,“Self Regulation Skills Scale for 4-6 Years Old Children”(Teacher Form), developed by Erol and İvrendi,“Measuring Teachers Perception on Diverse Culture”developed by Şentuna were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 26.0 program. The descriptive analysis, Pearson Correlation Analysis, Independent Groups t-test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), and regression analysis were used in the data analysis. At the end of the study, the following conclusions were reached: Significant relationships were found between the self-regulation skills, perspectives on different cultures of children receiving education in Montessori and MoNE preschool education programs. In addition, children's self-regulation skills, perspectives on different cultures differ significantly according to children's gender, kindergarten attendance duration, their parents' educational status, and the teacher's experiences year while do not differ significantly according to the number of siblings.