İntihar saldırısı eylemlerinin anatomisi ve Türkiye'de gerçekleştirilen intihar saldırılarının analiz ve değerlendirmesi
Anatomy of suicide attacks and analysis and evaluation of suicide attacks in Turkey
  1. Tez No: 695072
  2. Yazar: NURİYE HAPPANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, günümüz dünyasının en önemli siyasal olayları arasında yer alan bir öldürme eylemi olarak kullanılan intihar terörizminin stratejisini, demografik yapısını, hedef kitlesini, amaç/yöntem ilişkisini, nedenlerini, hangi dönemlerde intihar saldırısı gerçekleştirildiği ve terör örgütlerine olan katkılarını değerlendirmektir. Bu çalışmada terör örgütlerinin hangi siyasi, dini veya ideolojik olaylara karşı intihar terörizmi faaliyetlerini gerçekleştirdiği incelenmiştir. İntihar terörizmi başta Ortadoğu olmak üzere İspanya, İngiltere, Rusya, Sri Lanka ve Türkiye dahil birçok farklı ülkede görülen bir terör çeşididir. Bir kişinin kendi bedenini, hayatını silah olarak kullanmasını gerektiren bir yöntemin nasıl bu kadar popüler hale geldiği araştırmacılar tarafından hala sorgulanmaktadır. Araştırma süresi boyunca“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Tekniği”kullanılarak intihar terörizmi ile mücadelede görev alan devlet yetkilileri ve akademisyenler ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, devlet kurumlarından kamuoyuyla paylaşmadıkları resmi raporlar talep edilmiş, bununla birlikte nitel araştırma yöntemlerinden biri olan literatür tarama tekniği kullanılmıştır. Bu çalışma modern dönemde ülkemizde gerçekleştirilen tüm intihar saldırılarının istatistiki veri analizini çok boyutlu bir yaklaşım modeli oluşturarak araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the strategy, demographic structure, target audience, aim/method relationship, reasons of suicide terrorism (which is among the most important political events as an act of killing of today's world); to discuss in which periods suicide attacks are more intensified; to analyze suicide attack's contribution to the terrorist organizations. It has been analyzed in this paper against which political, religious or ideological cases terrorist organizations carry out suicide terrorism activities. Suicide terrorism is a type of terrorism seen in many different countries, including but not limited to the Middle Eastern countries, Spain, England, Russia, Sri Lanka and Turkey. How a method that requires a person to use his own body and life as a weapon has become so popular is still questioned by researchers. During the research,“Semi-structured Interview”were applied and interviews were conducted with state officials and academics involved combat suicide terrorism. The not shared official reports were requested from government institutions. Literature review technique, which is one of the qualitative research methods was used. This study investigated the statistical data analysis of all suicide attacks in Turkey in the modern period by developing a multidimensional approach model.