Sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarı düzeylerinin boylamsal olarak incelenmesi
A longitudinal research of students achivement levels in social studies lesson
- Tez No: 695305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde 5, 6 ve 7. sınıf düzeyinde öğrenme alanlarındaki akademik başarı düzeylerinin belirlenmesidir. Ayrıca sosyal bilgiler öğretim programı yapısındaki sarmal yaklaşımın başarı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada belirlenen ilişkilerin değerlendirilmesi öğretim programında gerekli görülebilecek değişiklik veya düzenlemeler konusunda kaynak oluşturacağı düşünülmektedir. Bu amaçlara yönelik olarak çalışmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Sınıf düzeyleri arasındaki değişimin belirlenmesi için aynı öğrencilerin akademik başarı puanları karşılaştırıldığından çalışma boylamsal bir yapıya sahiptir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017, 2018 ve 2019 yıllarında düzenlenen Genel Başarı Değerlendirme Uygulamalarının tamamına katılan 2413 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, sarmallığın sağlandığı öğrenme alanlarında akademik başarının olumlu etkilendiği gözlemlenmiştir. Sarmallığın sağlanmadığı ya da bağlantıların kopuk olduğu öğrenme alanlarında ise akademik başarının olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Karşılaşılan eksiklikler; içeriksel anlamda kavramların aşamalı olarak ele alınmaması, sınıf düzeyleri arasında sarmal bağlantıların birbirinden kopuk olması, öğrenme alanları arasında bazı bölümlerde sarmallığın desteklenmemesi ve içerik deseniyle ilişkisiz konu ve kazanımlara yer verilmesidir. Öğrenme alanları bu eksiklikler ve alanyazında ele alınan konularla birlikte analiz edilerek çıkarımlarda bulunulmuştur. Tüm bu çıkarımlar sonucunda öğretim programındaki kavramların yeninden belirlenmesinin ve sarmal bir yapıda düzenlenmesinin başarı üzerinde olumlu yönde etkili olacağı ön görülmektedir. Belirlenen kavramların ve ele alınmaları gereken düzeylerinin öğretim programında yer almasının öğretmenler ve öğretim süreçleri açısından önemli olacağı ön görülmektedir. Bu aşamada dersin süresinin yeniden değerlendirilmesinin belirlenen yapının uygulanabilirliğinde önemli bir etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the academic achievement levels of the students in the learning areas at the 5th, 6th and 7th grade levels in the social studies lesson. In addition, it is aimed to evaluate the effect of the spiral approach in the structure of the social studies curriculum on achivement. It is thought that the evaluation of the relations determined in the study will be a source for the changes or arrangements that may be deemed necessary in the curriculum. For these purposes, the relational survey model, one of the quantitative research models, was used in the study. The study has a longitudinal structure as the academic achievement scores of the same students are compared to determine the change between grade levels. The study group of the research consists of 2413 students who participated in all of the General Success Evaluation Practices held in 2017, 2018 and 2019. According to the results of the research, it has been observed that academic achievement is positively affected in learning areas where spirality is provided. It has been observed that academic achievement is negatively affected in learning areas where spirality is not provided or connections are broken. The shortcomings encountered; the concepts are not handled gradually in the contextual sense, the spiral connections between the grade levels are disconnected from each other, the spirality is not supported in some parts between the learning areas, and the subjects and acquisitions that are not related to the content pattern are included. Learning areas were analyzed together with these deficiencies and the issues discussed in the literature, and inferences were made. As a result of all these inferences, it is predicted that re-determining the concepts in the curriculum and arranging them in a spiral structure will have a positive effect on achivement. It is foreseen that the inclusion of the determined concepts and the levels that need to be addressed in the curriculum will be important for teachers and teaching processes. At this stage, it is thought that the re-evaluation of the duration of the lesson is an important factor in the applicability of the determined structure.