Tifoda çeşitli klinik ve laboratuvar bulguların tanı değeri
- Tez No: 69550
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VH-ÖZET Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Bakteriyoloji Kliniği'nde yatırılarak takip edilen tifo olgularında analize elverişli bulunan 33 hastanın tedavi öncesi klinik ve laboratuvar bulguları incelendi. Kontrol grubu olarak tifo dışı ateş yüksekliği olan 30 hasta kullanıldı. Bu çalışma ile tifo tanısında klinik muayene ve laboratuvar bulgularının tam değeri araştırılmıştır. Ti folu hastaların tümünde ateş-nabız diskordansı olmasına karşın kontrol grubunda hiçbir olguda tesbit edilemedi. Fark istatisuki olarak oldukça anlamlı bulunmuştur (p < 0.0001). Paslı dil tifolu 33 hastanın 24 (% 72.7)'ünde vardı. Kontrol grubunda ise hiçbir olguda paslı dil görülmedi. Buna göre yapılan istatistiki analizde paslı dil bulgusunun tifo tanısında önemli bir bulgu olduğu görüldü ( p 0.05). Hastaların lökosit sayısı evren değerlerinin üzerinde olduğunda tifo tanısını dışlatması yönünden çok anlamlı bulundu. Hastaların lökosit formülünde hiçbir hastada eozinofîl hücre görülmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study we examined the clinical and laboratory findings of 33 patients with typhoid fever who were observed 'in the Department of Cinical Bacteriology and Infectious Diseases in Gaziantep University. As a control group, we chose 30 patients with Fever whose typhi)! d lever was excluded. Our aim was to evaluate the importance of clinical and laboialory findings in the diagnosis of typhoid fever. We used Khi square (x-1) test for the statistical measurements. Most frequently encountered physical examination findings were relative bradycardia (% 100), rusty tongue (% 72.7). splenomegaly (% 69.9), hepatomegaly (% 81.8) and rose spots (% 51.5). These seem to be the most reliable abnormal findings found in the physical examination for diagnosing typhoid fever (p O.0001). On the other hand ; anemia, leukopenia, thrombocytopenia, increasing AST, ALT, LDII levels and high TO/TCI titers were the most important laboratory findings in the diagnosis of the patients with typhoid fever (p O.0001). In 33 patients serologic examination, TO level was found to be greater than 1/200 in 16 and TH level in 18 (p O.0001). According to these data, Grtiber-Widal test is found to be significant in the diagnosis of typhoid fever only at the later stages of the disease. 52