Mindfulness as an intervention in English teachers' quality motivation for lesson preparation
Farkındalık meditasyonun İngilizce öğretmenlerinin ders hazırlama motivasyonuna etkisi
- Tez No: 695563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AIKATERINI MICHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu deneysel çalışmada, Türkiye, Ankara'da yaşayan 50 İngilizce öğretmeninin duygusal iyi oluşunu artarmayı ve ders hazırlamaya başlamadan önce kendi özleriyle bağlantı kurdurmayı hedefleyen 8 dakikalık bir güdümlü farkındalık meditasyonu hazırlanmış online bir platform aracılığıyla katılımcılara sunulmuştur. Bu öğretmenlerden 25'i deney grubunda olup güdümlü farkındalık meditasyonuna ait ses kaydını dinlerken kontrol grubu da“gelişim odaklı zihin”konusuna dait bir TED Talks konuşması dinlemişlerdir. Katılımcıların özerk motivasyonları Kapsamlı Göreceli Özerklik Endeksi (Relative Autonomy Index [C-RA]) ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçları, öğretmenlerinin özerk motivasyonlarının 8 dakikalık güdümlü farkındalik meditasyonundan etkilenmediğini ancak deneyden sonra kontrol ve deney grubundaki tüm öğretmenlerin özerk ve kontrollü motivasyon seviyelerinde bir düşüş gözlendiğini göstermektedir. Ayrıca katılımcıların içe-dönük, tanımlı, ve içsel motivasyonlarının cinsiyet, yaş, ve haftalık iş yükü ile ilintili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, an 8-minute mindfulness guided meditation which aimed to increase teachers' emotional well-being and help them connect to their genuine selves before they prepare their lesson plans was developed and implemented into an online platform for 50 English teachers living in Ankara, Turkey. While 25 of them were assigned to the to listen to the mindfulness guided meditation recording as the experiment group, the control group listened to a Ted Talks speech about the“growth mindset”, before and after which the participants' controlled and autonomous motivations were measured through Comprehensive Relative Autonomy Index (C-RAI). The findings in the study revealed that the teachers' autonomous motivation levels were not affected by an 8-minute mindfulness guided meditation, although a decrease in both autonomous and controlled motivations was observed after the intervention for all the teachers in the control and the experiment groups. Also, the teachers' introjected, identified, and intrinsic motivations were found to be correlated with their gender, age, and workload.