Ankara piyasasından sağlanan soya yağı ve ayçiçek yağlarında yağ asitleri miktarları üzerinde araştırmalar
Studies on the Fatty acid amounts of soybean oil and sunflower seed oils abtained from Ankara local markets
  1. Tez No: 49039
  2. Yazar: HAMİDE NUBA KIRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
124 VI. ÖZET Bu çalışma Ankara piyasasında satılan ayçiçek ve soya yağı örneklerinde yağ asit yüzdeleri, kırılma indisleri ve serbest yağ asit miktarlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. 2 firmaya ait (A, B) 20 adet soya yağı ve 4 firmaya ait (A, B, C, D) 50 adet ayçiçek yağı örneklerinde yağ asit yüzdeleri, kırılma indisleri ve serbest yağ asit değerleri araştırılmıştır. Yağ örneklerinin hızlı metilasyon işlemi ile yağ asitleri metil esterleri hazırlandıktan sonra gaz-sıvı kromatografisi-FID ile yağ asit miktarları saptanmıştır. Örneklerde kırılma indisi refraktometre de 40 °C'de ölçülmüştür. Serbest yağ asit miktarları ise oleik asit emsinden titrimetrik yöntemle hesaplanmıştır. Soya yağı örneklerinde saptanan ortalama yağ asit miktarları Palmitik asit miktarı %1 1.2360±0.2026, stearik asit %3.5585±0.1062, oleik asit %25.0220±0.8715, linoleik asit %54.4415±0.6809, linolenik asit % 5, 7088±0.3192'dir. Soya yağı örneklerinde kırılma indisi (40 °C de) ortalama değeri 1.4736+0.0006 olarak saptanmıştır. Soya yağı örneklerinde oleik asit cinsinden serbest yağ asit değerleri araştırılmıştır. Bu örneklerde, ortalama serbest asit miktarı %0.1213±0.058 olarak saptanmıştır. Ayçiçek yağı örneklerinde saptanan ortalama yağ asit miktarları Miristik asit miktarı %0. 0552+0. 0059, palmitik asit %7. 3358+0. 1340, stearik asit %3. 0678+0. 0876, oleik asit %27.0460±0.7322, linoleik asit %63.1064±0.5761'dir. 21125 Ayçiçek yağı örneklerinde kırılma indisi (40 °C'de) ortalama değeri 1.4753±0.0001 olarak saptanmıştır. Ayçiçek yağı örneklerinde oleik asit cinsinden serbest yağ asit miktarları oleik asit cinsinden ortalama %0.3536±0.4989 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, incelediğimiz soya yağı ve ayçiçek yağı örneklerinde saptanan yağ asit miktarları FAO/WHO değerlere uygun olduğunu görülmüştür. Ayrıca her iki yağda da saptanan kırılma indisi değerleri TSE' de öngörülen sınır değerlere uygun bulunmuştur. Ayçiçek yağı serbest yağ asiti değerleri TSE sınır değerlerini aşmaktadır. Soya yağı serbest yağ asiti miktarları ise, TSE değerlerine uygun çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
126 VII. SUMMARY The purpose of this study was to determine the amounts of fatty acids, refractive index and the amounts of freefatty asids in the samples of sunflower seed and soybean oils obtained from the market in Ankara. The amount of fatty acids, refractive index and the amounts of free fatty acids have determined in 20 samples of soya bean oils produced by 2 different producers (A, B) and 50 samples of sunflower seed oils were taken from 4 different producers (A,B,C,D) After the preporation of the faaty acid methyl esters with the process of rapid methillation of oil samples, the amounts of fatty acids were determined by gas-liquid chromatography. The refractive index of oil samples were measured by a refractometer at 40°C, the amounts of free asids were also calculated in terms of oleic acid by titration. Average amounts of fatty acids found in the samples of soya bean oils are as follows: palmitic asit %11,2360±0.2026, stearic acid %3, 5585+0. 1062, oleic acid %25. 022010,87,15, linoleik acid %54,44 15+0,6809, linolenik acid %5,7088±0,3192. The mean refractive index (at 40°C) of soya bean oil samples was 1,4736±0.0006. The average amounts of free fatty acids in the soya bean oils in terms of oleic acid was %0, 1213±0.058. The average amount of fatty acid in sunflower seed oil samples were: Miristic acid %0,0552±0,0059, palmitic acid 7.3958±0,1340,- 127- stearic acid %3. 0678+0.0876, oleic acid %27.0460±0,7322, Linoleic acid %63.1064±0,5761. The mean refractive index (at 40° C) of sunflower seed oils was 1.4753±0.0001. The amount of free fatty acids in sunflower seed oils in terms of oleic acid was %0.3536±0.4989. In conclusion, it has been observed that the amounts of fatty ac ids in soya bean oils and sunflower seed oils were in conformance with the data given by FAO/WHO. The refractive index of both sun flower seed oils and soya bean oil were observed to be within the lim its specified by TSE. The amounts of free fatty acids in sunflower seed oils exceeded the limits specified by TSE, whereas the amounts of free fatty acids in soya bean oils were within the limits specified by TSE.