Ankara piyasasından sağlanan bazı gıda maddelerinde sorbik asit ve benzoik asit düzeyleri üzerinde araştırmalar
Determination of sorbic and benzoic acids in some foods which is supplied from local markets in Ankara
  1. Tez No: 49038
  2. Yazar: HATİCE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Food Hygiene and Technology, Food Engineering, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
102 VI. ÖZET Bu çalışma, Ankara piyasasından sağlanan ketçap, reçel ve meyveli gazozlarda, antimikrobiyel amaçla katılan sorbik asit ve benzoik asit miktarlarının saptanması ve elde edilen bulguların, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde öngörülen maksimum değerlerle karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Benzoik asit ve sorbik asit miktarları gaz-sıvı kromatografisi yöntemi ile saptanmıştır. Ketçap, reçel ve meyve aromalı gazoz örnekle rinde saptanan ortalama benzoik asit miktarları sırasıyla ;858, 8+49,7 ppm, 730,9+87,6 ppm (ketçap, firma A ve B), 303,4+20,9 ppm, 320,1+26,9ppm, (reçel, firma A ve B ), 225,98+9, 10ppm, 191,6+3,78 ppm 248,7+1 0,5ppm, (meyveli gazoz,firma A,B,C) dir. Ketçaplarda saptanan sorbik asit miktarları ise 325,3+19,0 ppm. ( firma A ) ve 399,0+26,1 ppm. ( firma B ) dir. Sonuç olarak, incelenen reçel, ketçap ve meyveli gazoz örneklerinde kullanılan benzoik asit ve sorbik asit miktarlarının Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinin sınır değerlerini aşmadığı, ancak ketçap örneklerinde benzoik asit ve sorbik asitin toplam miktarının, yönetmelik sınır değerinin üzerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
103 VII. SUMMARY This study is carried out to determine the levels of benzoic acid and sorbic acid added as an antimicrobial food additives to the various foods such as ketchup, jam and non -alcoholic beverages which were sold in Ankara Local Markets and compare the results with the levels permitted by the Turkish Food Additives Regulation. Gas chromatographic method was applied to measure the levels of these agents. The average value of benzoic acid content was determined in ketchupjam and non-alcoholic beverages as follows; 858,8+49,7 ppm, 730,9+87,6 ppm (ketchup.firm A and B ), 303,4+20,9 ppm, 320,1+26,9 ppm, (jam, firm A and B ), 225,98+9,10 ppm, 191,66+3,78ppm, 248,7+10,5 ppm (non-alcoholic beverages.firm A,B and C ). At the same time the average value of sorbic acid content in ketchup was determined as 325,3+19,00 ppm (firm A ) and 399,0+26,10 ppm (firm B ). It was concluded from the findings of this study that the benzoic acid and sorbic acid had been added to the ketchup, jam and non-alcholic beverages but their values did not exceed the maximum levels permitted by the Turkish Food Additives Regulation. Furthermore, when the total value of both sorbic acid and benzoic acid levels traced in the ketchup samples is evaluated, the achieved result showed that the maximum limit permitted by the same Food Additives Regulation, has been exceeded accordingly.