Gürcü kadın iş gücü göçünün analizi: Türkiye-Ankara örneği
Analysis of the economic and social role of georgian female labormigration: The case of Turkey-Ankara
- Tez No: 695621
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, Gürcistan'ın Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra yaşadığı yoksulluk ve göç gibi iki ciddi sorununu ele almaktadır. Bu konu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sonrası yoksulluk oluşumu, Sovyetler Birliği'nde kadın figürü, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası yoksullukla mücadelede kadın, kadın göçü, geride kalan aileler, kadınların tarihsel rolü, göçmen kadının damgalanması, yoksullukla mücadele stratejisi, göçmen kadının kendine bakışı, günümüzün zorluklarının aile ve aile dinamikleri üzerindeki rolleri değiştirme açısından çalışılmıştır. Çalışmada günümüzdeki Gürcü kadın iş gücü göçündeki durum incelenmiştir ancak bu bağlamda geriye dönük olarak bakmak ve Gürcüleri yabancı ülkelere göç etmeye iten tarihsel arka planı vermek gerekmektedir. Araştırma kapsamında Ankara'da 70 Gürcü göçmen kadınla tanışılmış, görüşmeler yapılmış, söz konusu kişilerin koşulları incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Geçim ve göç alanlarındaki son dönüşümleri göstermek ve göçün insanların yaşamları üzerindeki etkisini yoksulluk açısından ortaya çıkarmak için Gürcistan'daki göç süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with two serious problems Georgia experienced after the collapse of the Soviet Union, namely poverty and immigration. In this thesis, the formation of poverty after the collapse of the Soviet Union, the figure of women in the Soviet Union, women's migration, women in the fight against poverty, the families left behind, the historical role of women, the stigma of immigrant women, the strategy of fighting poverty, the migrant woman's self-views, today's difficulties have been studied in terms of changing the roles on family and family dynamics. In the study, the current situation of Georgian female labor migration has been examined, but in this context, it is considared to be necessary to look back and give the historical background that pushed Georgians to migrate to foreign countries. Within the scope of the research, 70 Georgian immigrant women were met in Ankara, interviews were conducted, the conditions of the people in question were examined and comparisons were made. Migration processes in Georgia are examined to show the recent transformations in livelihood and to reveal the impact of migration on people's lives in terms of poverty.