Grafik tasarım bölümü öğrencilerinin işsizlik kaygılarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi
Use of negative space in logotype desing
- Tez No: 899769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİRE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Grafik tasarım alanında çalışan ve öğrenim görmek isteyen bireylerin bu alana yönelmesindeki temel faktör, zorunluluktan ziyade, tasarım yapmakla gelen tatminin ön plana çıkması olarak görülmektedir. Yapılan bu araştırmada grafik tasarım bölümü öğrencilerinin işsizlik kaygılarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerde işsizlik kaygı düzeyinin belirlenmesinde“İşsizlik Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi bünyesinde yer alan grafik tasarım bölümünde öğrenim gören 198 kadın ve 152 erkek olmak üzere toplam 350 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında Independent Samples T-test ile One Way ANOVA analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin işsizlik kaygılarının orta düzeyin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin işsizlik kaygılarının cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri sınıflara, yaş gruplarına ve yaşadıkları yerleşim yerlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak, grafik tasarım bölümü öğrencilerinin orta düzeyin üzerinde işsizlik kaygısı yaşadıkları, bunun yanında demografik değişkenlerin işsizlik kaygısını etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The primary factor driving individuals who work in and study graphic design to pursue this field is not necessity, but rather the satisfaction that comes from creating designs. This research aims to examine the variables affecting the unemployment anxiety levels of graphic design students. The“Unemployment Anxiety Scale”was used to determine the unemployment anxiety levels among students. A total of 350 students participated in the study, including 198 women and 152 men, from the graphic design departments at Süleyman Demirel University, Akdeniz University, and Selçuk University. A personal information form was utilized to identify the demographic characteristics of the participating students. In the data analysis process of the study, Independent Samples T-test and One Way ANOVA analyses were conducted using SPSS 25.0. It was determined that the students' unemployment anxiety levels were above average. The study found significant differences in unemployment anxiety based on students' gender, class levels, age groups, and their places of residence (p0.05).