Karaman ilindeki köpeklerde kene kaynaklı enfeksiyonların moleküler yöntemlerle araştırılması
Molecular investigation of tick-borne infections in dogs in Karaman province
- Tez No: 695817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Köpeklerde kene ile bulaşan hastalıklar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek önem kazanmaktadır. Bu patojenlerden Hepatozoon, Babesia, Anaplasma, Ehrlichia ve haemotropik Mycoplasma türleri tropikal ve subtropikal iklim kuşağında yer alan bölgelerde klinik ve subklinik enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin Karaman ilindeki köpeklerde Hepatozoon spp., Babesia spp., Mycoplasma haemocanis, Candidatus Mycoplasma haematoparvum, Anaplasma platys ve Ehrlichia canis türlerinin yaygınlığının moleküler yöntemlerle araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 140 köpekten EDTA'lı tüplere kan numunesi alınmış ve ticari kit yardımıyla total genomik DNA'lar ekstrakte edilmiştir. Ekstrakte edilen DNA'lar Babesia ve Hepatozoon türlerinin 18S rRNA geni, Anaplasma, Ehrlichia ve haemotropik Mycoplasma türlerinin ise 16S rRNA geni yönünden Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve DNA dizi analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Ekstrakte edilen 140 DNA örneğinin 32'sinde (%22,85) Hepatozoon spp., 36'sında (%25,71) M. haemocanis ve 12'sinde (%8,57) Ca. M. haematoparvum tespit edilmiştir. Hepatozoon cins düzeyinde pozitif olan 16 örneğin sekanslanması sonucu tamamının Hepatozoon canis olduğu, iki örneğin GenBank'ta mevcut H. canis dizimleri ile %100, diğerlerinin ise %98,98-%99,84 oranında benzer olduğu tespit edilmiştir. İki temsili M. haemocanis ve bir Ca. M. haematoparvum örneğinin sekanslanması sonucu M. haemocanis örnekleri diğer M. haemocanis izolatlarıyla %100 özdeşken, Ca. M. haematoparvum izolatı, GenBank'ta bulunan Ca. M. haematoparvum izolatlarına %99,19-99,60 benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diseases transmitted by ticks in dogs are becoming increasingly important in Turkey as well as all over the world. Among these pathogens, Hepatozoon, Babesia, Anaplasma, Ehrlichia and haemotropic Mycoplasma species cause clinical and subclinical infections in regions located in tropical and subtropical climates. This study was conducted to investigate the prevalence of Hepatozoon spp., Babesia spp., Mycoplasma haemocanis, Candidatus Mycoplasma haematoparvum, Anaplasma platys and Ehrlichia canis species by molecular methods in dogs in Karaman, Turkey. For this purpose, blood samples were taken from 140 dogs into EDTA tubes and total genomic DNAs were extracted with a commercial kit. The extracted DNAs were examined by Polymerase Chain Reaction (PCR) and DNA sequence analysis methods in terms of 18S rRNA gene of Babesia and Hepatozoon species, and 16S rRNA gene of Anaplasma, Ehrlichia and haemotropic Mycoplasma species. Hepatozoon spp. was detected in 32 (22.85%), M. haemocanis in 36 (25.71%) and Ca. M. haematoparvum in 12 (8.57%) of the 140 DNA samples extracted. As a result of sequencing of 16 samples positive at the Hepatozoan genus level, it was determined that all of them were Hepatozoon canis, and two samples were 100% while the others were 98.98%-99.84% similar to the H. canis sequences available in GenBank. Two representative M. haemocanis and one Ca. M. haematoparvum sample were sequenced, and while M. haemocanis samples were identical 100% to other M. haemocanis isolates, Ca. M. haematoparvum isolate were 99.19-99.60% similar to the Ca. M. haematoparvum isolates avaible in GenBank.