Beyaz yakalı kadın çalışanlarda çevrimiçi alışveriş bağımlılığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Gaziantep örneği
Determining the factors affecting online shopping addiction among white collar female employees: The Case of Gaziantep
- Tez No: 695945
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda yaşanan gelişmeler mobil cihazların kullanımını yaygınlaştırmakla beraber pek çok bireyin yaşam tarzında da ciddi değişimlere yol açmıştır. Dijitalleşme süreci bireye daha az çaba ile daha kısa sürede pek çok aktiviteyi gerçekleştirebilmeyi sağlamasının yanında bazı sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Bu problemlerin başında ise genel olarak teknoloji bağımlılığı olarak da adlandırılan bir dizi bağımlılık gelmektedir. Son yıllarda literatürde sosyal medya ve çevrimiçi oyun bağımlılıklarına ilişkin ampirik çalışmaların sayısında önemli bir artış yaşanırken, çevrimiçi alışveriş bağımlılığı kapsamında yeterli sayıda çalışma yer almamaktadır. Bu çalışma beyaz yakalı mesleklerde çalışan kadınların çevrimiçi alışveriş bağımlılık düzeylerinin yaş, gelir, eğitim durumu, internette geçen süre ve çevrimiçi alışveriş sıklığı açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gaziantep ilinde çalışan 445 kadın ile yüz yüze anket yapılıp veriler toplanmıştır. Çalışmada tesadüfi olmayan yöntemlerden kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilerek faktör analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda; alışveriş bağımlılığı boyutları ile yaş, gelir, eğitim, internette geçen süre ve internetten alışveriş sıklığı ve miktarı değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While technological developments in the third century have spread the use of mobile devices, they have also led to serious changes in the lifestyles of many individuals. The digitalization process not only enabled individuals to perform many activities in a shorter time with less efforts, but also brought some difficulties. One of these problems is a series of digital addictions, which are generally referred to as technology addiction. While there has been a significant increase in the number of empirical studies on social media and online game addictions in the literature in recent years, there are not enough studies on online shopping addiction. This study was conducted to examine whether the online shopping addiction levels of women working white-collar jobs differ in terms of age, income, education level, time spent on the internet, and frequency of online shopping. A face-to-face survey was conducted with 445 women working in Gaziantep province to collect the data. The convenience sampling method, one of the non-random methods was used in the study. Factor analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed by analyzing the obtained data with the SPSS program. The findings suggest that significant differences exist amongst shopping addiction dimensions and variables such as age, income, education, time spent on the internet and frequency and amount of online shopping.