Üniversite örencilerinin gençlik liderlik özellikleri ile sosyal duygusal yetkinlikleri arasındaki ilişki
Relationship between youth leadership characteritics an social emoional competencies of university students
  1. Tez No: 696075
  2. Yazar: ŞÜKRAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitesine devam eden öğrencilerin gençlik liderlik özellikleri ile sosyal-duygusal yetkinlikleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını ve varsa bu ilişkinin öğrencilerin sosyal-duygusal yetkinlik düzeylerini hangi yönde ve ne düzeyde etkilediğini belirlemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmada, veri toplama aracı olarak“Gençlik Liderlik Özellikleri”ve“Sosyal-Duygusal Yetkinlik”ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Siirt Üniversitesinde lisans düzeyindeki 7 fakültede öğrenim gören toplam 6656 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Çalışma grubunda üniversiteye devam eden toplam 713 lisans öğrencisi bulunmaktadır. Araştırmada veriler SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin algılarına göre genel olarak gençlik liderlik özelliklerine“sıklıkla”, sosyal duygusal yetkinliklerine ise“yüksek”düzeyde sahip oldukları tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, üniversiteye devam eden öğrencilerin gençlik liderlik özellikleri ile sosyal-duygusal yetkinlikleri arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin gençlik liderlik özellikleri ile sosyal duygusal yetkinlikliğin anlatımcılık ve uyumluluk alt boyutları arasında ise pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda, genel olarak üniversite öğrencilerinin gençlik liderlik özellikleri öğrencilerin sosyal duygusal-yetkinlik düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Genel olarak üniversite öğrencilerinin gençlik liderlik özellikleri öğrencilerin sosyal-duygusal yetkinlik düzeylerine ait toplam varyansın %61'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Gençlik liderliğin alt boyutlarından karar verme becerileri değişkeninin sosyal duygusal yetkinliğin anlatımcılık ve uyumluluk alt boyutları üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisinin olmadığı, mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, problem çözme becerileri, sorumluluk değişkenlerinin ise anlatımcılık ve uyumluluk alt boyutları üzerinde anlamlı bir şekilde yordayıcı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether there is a relationship between youth leadership characteristics and social emotional competencies of students attending university, and if so, in which direction and to what extent this relationship affects students' social emotional competency levels.“Youth Leadership Traits”and“Social Emotional Competence”scales were used as data collection tools in the research conducted using the relational scanning model. The population of the research consists of a total of 6656 university students studying in 7 faculties at the undergraduate level at Siirt University in the 2019-2020 academic year. No sampling method was used in the study. There are a total of 713 undergraduate students attending the university in the study population. In the research, the data were analyzed using the SPSS 21 package program. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, correlation and regression analysis techniques were used in the research. As a result of the research, it was determined that according to the perceptions of university students, they generally have youth leadership characteristics“often”and social-emotional competencies at“high”level. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a positive and highly significant relationship between the youth leadership characteristics and social emotional competencies of the students attending the university. In addition, it was determined that there was a positive and high-level significant relationship between the youth leadership characteristics of the students and the compatibility and the expressiveness sub-dimensions of their social emotional competence levels. As a result of the regression analysis, it was determined that the youth leadership characteristics of university students in general significantly predicted the social emotional competence levels of the students. In general, it was concluded that the youth leadership characteristics of university students explained 61% of the variance of social emotional competence levels of the students. It was found that the variable of decision-making skills, which is one of the sub-dimensions of youth leadership, did not have a significant predictive effect on the expressiveness and adaptability sub-dimensions of social emotional competence, and that the willingness to struggle and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, problem-solving skills, and responsibility variables had a significant effect on the expressiveness and adaptability sub-dimensions was found to have a significant predictive effect.