Işık kirliliği haritası npp vıırs dnb bandı ve yapay sinir ağları kullanılarak şehirleşmenin belirlenmesi
Light pollution map identification of urbanization using npp viirs dnb band and artificial neural networks
  1. Tez No: 696193
  2. Yazar: İZZET ÖZÜÇARGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM AKSAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) uydusunun day/night (DNB) bandı, MODIS Normalized Difference Vegetation Index'i (NDVI) ve yapay sinir ağları (ANN) kullanılarak nüfuslarına göre seçilen 10 şehrin (İstanbul, Adana, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa ve Konya) gelişim haritaları üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla VIIRS DNB ve MODIS NDVI için 2012 yılı Haziran ayı görüntüleri ve YSA sonucu çıkan haritalarla karşılaştırma yapabilmek için COPERNICUS URBAN ATLAS 2012 yılı verileri kullanılmıştır. DNB ve NDVI görüntü değerleri kullanılarak Vegetation Adjusted NTL Urban Index (VANUI) hesaplanmış ve VANUI haritası üretilmiştir. YSA modeli oluşturulma aşamasında girdi verisi olarak VIIRS DNB, MODIS NDVI ve VANUI, çıktı verisi olarak referans veri (DNB>40 ve NDVI
Özet (Çeviri)
In this study, It has been aimed to produce ten citities (İstanbul, Adana, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa ve Konya) development maps that selected according to their population status by using the day/night (DNB) band of Visible Infrared Imaging Radiometer Suite satellite(VIIRS), MODIS multispectral image Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) and Artificial Neural Networks (ANN). For this purpose, COPERNICUS URBAN ATLAS 2012 of year data and images of June 2012 for VIIRS DNB and MODIS NDVI has been used in order to be able to compare with the maps obtained as a result of ANN. Vegetation Adjusted NTL Urban Index (VANUI) has been calculated using DNB and NDVI image values and VANUI map has been produced. While creating the ANN model, VIIRS DNB, MODIS NDVI and VANUI as input data; reference data as output data(DNB>40 and NDVI