Fen eğitiminde model ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına, motivasyon ve ilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the use of model and augmented reality technology on students' academic achievement, motivation and interest levels in science education
- Tez No: 696329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, ortaokul 6. sınıf fen bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde yer alan“Destek ve Hareket Sistemi”konusunda, modellerin ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile tasarlanan materyalin, öğrencilerin akademik başarısına, fen bilimleri dersine karşı motivasyon ve ilgi düzeylerine etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda artırılmış gerçeklik deney grubu, modelleme deney grubu ve kontrol grubu çalışmanın kapsamında yer almaktadır. Araştırma örneklemini, İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesinde 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi arasında, bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan toplam 66 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacı ile 30 çoktan seçmeli sorudan oluşan Fen Bilimleri Başarı Testi, 23 maddeden oluşan, 5'li likert tipinde Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği ve 27 maddeden oluşan, 5'li likert tipindeki Fen Bilimleri İlgi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın problemini,“Fen eğitiminde model ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılmasının, 6.sınıf ortaokul öğrencilerinin akademik başarısına, motivasyon ve ilgi düzeylerine etkisi var mıdır?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli olarak ise yarı deneysel desen seçilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler analiz edilirken normallik testinin yapılmasının ardından, çoklu kıyaslama yaparken Kruskal Wallis testi ve eşleştirilmiş gruplar kıyaslanırken Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Farklı iki grup verilerini kıyaslarken Mann Whitney U kullanılmıştır. Ulaşılan bulgular sonucunda; artırılmış gerçeklik ve modelleme tekniğinin, fen bilimleri dersinde kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısı, fen bilimleri dersine karşı motivasyon ve ilgilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Artırılmış Gerçeklik, Modelleme, Akademik Başarı, İlgi, Motivasyon.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of models and material designed with augmented reality technology on the academic success of students, their motivation and interest levels towards the science course, on the subject of“Support and Movement System”in the“Systems in Our Body”unit of secondary school 6th grade science course. For this purpose, augmented reality experimental group, modeling experimental group and control group are included in the scope of the study. The research sample consists of a total of 66 students studying at a public secondary school in the Küçükçekmece district of Istanbul province between the 2020-2021 academic year. In order to collect data, Science Achievement Test consisting of 30 multiple-choice questions, 5-point Likert-type Science Motivation Scale consisting of 23 items and 5-point Likert-type Science Interest Scale consisting of 27 items were used to collect data in the research. The problem of the research is,“Does the use of model and augmented reality technology in science education have an effect on the academic success, motivation and interest levels of 6th grade secondary school students?”poses a question. The quasi-experimental design was chosen as the model of the research. After performing the normality test when analyzing the data obtained as a result of the research, the Kruskal Wallis test was used when making multiple comparisons, and the Wilcoxon Signed Ranks test was used when comparing paired groups. Mann Whitney U was used when comparing the data of two different groups. As a result of the findings; It has been concluded that the use of augmented reality and modeling technique in science lessons has a statistically significant effect on students' academic success, motivation and interest in science lesson. KEYWORDS: Augmented Reality, Modeling, Academic Achievement, Interest, Motivation.