Perkütan translüminal koroner anjioplasti (PTCA) uygulanan hastanın sağlık eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the need for education of patients undergoing percutaneous transluminal coronary angioplasty
- Tez No: 69677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
6. ÖZET Miyokardiyal hastalıkların teşhisine yönelik olarak planlanan bu çalışmada, deneysel miyokard infarktüsü oluşturulan köpeklerdeki hematolojik, biyokimyasal ve elektrokardiyografık-vektörkardiyografık değişiklikler incelendi. Çalışmanın materyalini 16'sı dişi 5'i erkek olmak üzere yaşlan 1-3 yaş arasında değişen ve 14-32 kg ağırlığında toplam 21 adet denek (sokak köpeği) oluşturdu. Deneysel miyokard infarktüsü oluşturmak üzere denekler üç ayrı gruba ayrıldılar (n=7). Grup I: A. coronaria dekstra'nın distal ucunun 2 cm yukarısı ve A. coronaria sinistra'nın ramus kollateralis distalis kolu birlikte, Grup II: A coronaria sinistra'nın ramus kollateralis distalis kolu, Grup III: A coronaria dekstra'nın distal ucunun 2 cm yukarısı ligatüre edildi. Deneysel miyokard infarktüsü oluşturulan köpeklerde, elektrokardiyografık muayeneler infarktüs sonrası iki günlük subakut periyod sonunda, hematolojik ve biyokimyasal analizler ise yaklaşık yedi günlük akut periyod sonunda tamamlandı. İnfarktüslerin 7-10 gün içinde kronikleştiği saptandıktan sonra işlemler tamamlanarak otopsiye gönderildi. Miyokard infarktüsü oluşturulan alanın büyüklüğüne göre hematolojik, biyokimyasal ve elektrokardiyografık bulgularda önemli derecelerde değişikliklerin oluştuğu saptandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY in this study, which was planned in view of diagnosing myocardial diseases, haematological, biochemical and electrocardiographical-vectorcardiographical changes were examined in dogs with experimentally induced myocardial infarction. A total of 21 dogs (stray dogs), ranging in age from l to 3, in \veight from 14 kg to 32 kg and of which 16 were female and 5 were male constituted the study material. The dogs vvere divided into 3 separate groups (n=7) in order to perform experimental myocardial infarction. Group I: Two centimeters above the distal end of the right coronary artery together with the left distal descending coronary artery, Group II: the left distal descending coronary artery, Group III: two centimeters above the distal end of the right coronary artery vvas ligated. in dogs with experimentally induced myocardial infarction, electrocardiographical evaluations vvere made at the end of the 2-day-long subacute period follovving the infarction and hematological and biochemical analysis vvere carried out at the end of the 7-day-long acute period after the infarction. When the infarctions became chronic in 7-10 days, the procedures were completed and the dogs vvere sent for post-mortem examination. According to the size of the area in vvhich myocardial infarction vvas induced, significant degrees of changes vvere detected in the haematological, biochemical and electrocardiographical tındings.