The effect of foreign direct investment inflows on the economic performance in Somalia
Doğrudan yabancı sermaye akışının Somali'de ekonomik performansa etkisi
  1. Tez No: 696771
  2. Yazar: MARIA AWEIS MAYOW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Somali, Sahra Altı Afrika'da uygun bir yatırım hedefi olarak kendini tanıtıyor. Uzun süren istikrarsızlık ve çatışmalara rağmen, bugün Somali'de işletmeler hızla büyüme kaydediyor. Son zamanlarda, Somali, ekonomik ilerlemenin yollarından biri olarak DYY'yi çekmeye başlamak ve dünyanın geri kalanına katılmak için harekete geçti. Ekonomiyi yeniden inşa etme ihtiyacı, Somali'yi, Somali'ye DYY girişlerinin arkasındaki itici güç olan kalkınma sermayesi bulmaya itiyor. Bu çalışma, uluslararası işletme kavramını incelemiş ve içe yönelik DYY'nin Somali'nin ekonomik büyümesi ve kalkınmasına etkisini araştırmıştır. Ampirik kanıtlar, DYY'nin Somali'deki ekonomik büyüme üzerinde hem kısa, hem de uzun vadede olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, ülke için ekonomik ve sosyal değere sahip olduğundan, yatırımcılara teşvikler sağlanarak Somali'ye yönelik doğrudan yabancı yatırımların daha fazla teşvik edilmesi tavsiye edilmektedir. Çalışma modelinin parçası olan diğer faktörler arasında ihracat, yurt içi yatırım, emek ve enflasyon yer aldı. Enflasyon dışındaki diğer tüm faktörler Somali'de ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkiledi. Bu nedenle, Somali'nin bu faktörlerin ortamını iyileştirmesi de aynı şekilde tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Somalia is promoting herself as a viable investment destination in Sub Saharan Africa. Despite the long period of instability and conflicts, businesses are booming in Somalia today. Recently, Somalia woke up to join the rest of the world to start attracting FDI as one of the routes to economic progress. The need to rebuild the economy is pushing Somalia to find development capital which is the driving force behind the push for FDI inflows to Somalia. The present study has examined the concept of international business and it investigated the effect of inward FDI to Somalia's economic growth and development. Empirical evidence indicates that FDI has both a short run and long run positive effect on economic growth in Somalia. It is therefore recommended that inward FDI should be further encouraged into Somalia, by providing incentives to the investors, since it has economic and social value for the country. Other factors that were part of the study model, included exports, domestic investment, labor and inflation. Except for Inflation, all other factors turned to have a positive effect on economic growth in Somalia. Hence, it is equally recommended that Somalia should improve the environment of those factors.