İstanbul Modern'in Türkiye'deki sanat müze sektörüne etkileri
The effects of istanbul modern on the Art Museum industry in Turkey
  1. Tez No: 696770
  2. Yazar: LAL ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'nin sanat sektörü yüzyıllar önce başlamış olup, özellikle son yüzyılda oldukça gelişmiştir. Bu gelişimin en önemli faktörlerinden biri ise ülkedeki sanat müzeleri olmuştur. Sanat müzeleri aracılığıyla halkın sanata olan ilgisi artmış, böylelikle de sanat sektörü ilerlemiştir. Türkiye'nin sanat sektörü için spesifik olarak 21. yüzyıl adım adım önemli sanat müzelerinin kuruluşunu görmüştür. Bunlardan biri de Istanbul Modern'dir. Modern müze konseptini tam anlamıyla ilk kez ülkemize getiren Istanbul Modern, bu sayede sunduğu tüm hizmetler ile sektörü oldukça etkilemiştir, özellikle sonrasında gelecek olan sanat müzelerini. Bu nedenle bu tez, İstanbul Modern'in Türkiye'deki sanat müzesi sektörü üzerindeki etkilerini aktarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçtan hareketle araştırma, modern ve çağdaş bir sanat müzesini neyin oluşturduğu, Türkiye'de sanat sektörünün yüzyıllar içinde nasıl ortaya çıktığı ve geliştiği, ve İstanbul Modern'in nasıl kurulduğu ve bugünkü önemine nasıl ulaştığı sorularına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The art industry of Turkey started centuries ago and has developed considerably, especially in the last century. One of the most important factors of this development has been the art museums in the country. The public's interest in art through art museums has increased, thus the art industry in the country has progressed. Specifically for Turkey's art industry, the 21st century has seen the establishment of important art museums one by one, one of them being Istanbul Modern. Bringing the modern museum concept to our country for the first time, Istanbul Modern has immensely influenced the industry with all the services it offers, especially the art museums that came and will come after it. Therefore, this dissertation aims to convey the effects of Istanbul Modern on the art museum industry in Turkey. By considering this aim, the research focuses the questions what makes a modern and contemporary art museum, how did the art industry in Turkey originate and develop through centuries, and how was Istanbul Modern founded and reached its present importance.