İnsanlığa karşı suçlar ve devlet destekli soykırım: Uluslararası hukuk perspektifinden Keşmir sorunu
Crimes against humanity and state-sponsored genocide: The Kashmir issue; an international law perspective
  1. Tez No: 696896
  2. Yazar: SYED MURAD ALI SHAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Uluslararası toplum, insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçunun Roma Statüsü'ne dahil edilmesi ve bunların jus cogens telakki edilerek bu suçların işlenmesinin yasaklanması ile beraber rahat bir nefes almıştır. Ne var ki, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kayda değer bir yargı yetkisini haiz olmaması etkililiğini zayıflatmaktadır. Bundan dolayı, insan haklarını evrensel düzeyde geçerli kılmak ve yargısal mekanizmalar aracılığıyla uluslararası suçları ortadan kaldırmak amacıyla gösterilen pratik çabalar beklentileri yeterince karşılamamaktadır.“İnsanlığa Karşı Suçlar ve Devlet Destekli Soykırım: Uluslararası Hukuk Perspektifinden Keşmir Sorunu”başlıklı bu tez, bu boşluğun yalnızca nedenlerini ve nihai çözümünü araştırmakla kalmamış; aynı zamanda, öne sürdüğü hipotezi (acil bir ihtiyaç haline geldiği için jus cogens nitelikteki insan hakları ve uluslararası suçlar üzerine UCM'ye evrensel yargı yetkisi verilmesi veya evrensel yargı yetkisini haiz başka bir uluslararası mahkemenin kurulması) gerekçelendirmesinin sonucunda Birleşmiş Milletlerin ve uluslararası toplumun jus cogens mahiyetteki insan hakları ve insancıl meselelerin çözümü için herhangi bir veto yetkisini kabul etmemesi, eşitlik ve evrensel uygulanabilirlik ilkesine istinaden kararların eşit oylarla alınması gerektiği sonucuna varmıştır. Bu çalışmanın dinamik doğası, özellikle önleyici ve koruyucu bir yaklaşımın benimsendiği istikşafi ve açıklayıcı bir tasarımla desteklenen karma yöntem yaklaşımının metodolojisini kullanmayı gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
The international community has breathed a sigh of relief on the inclusion of acts amounting to crimes against humanity and genocide in the Rome Statute with a clear prohibition on their commission as Jus Cogens, but the International Criminal Court lacks considerable jurisdiction that ultimately reduces its effectiveness. Due to this, the practical efforts to ensure the availability of human rights at the universal level and eradication of international crimes through judicial mechanisms are mostly in vain. The topic“Crimes against Humanity and State-Sponsored Genocide: The Kashmir Issue; An International Law Perspective”not only finds reasons and ultimate solution for this lacuna but also; after justifying the hypothesis (granting universal jurisdiction to the ICC over international crimes and human rights that become jus cogens which has become a dire need of this time, or, creation of any other Tribunal for these issues with universal jurisdiction) as contained in between the lines of this work, suggests and demands in the conclusion that the United Nations and international community should come forward to abridge this problem on humanitarian grounds and for human rights becoming jus cogens universally without any veto alike power; by taking their decisions with equal voting rights by all the states based on Principle of Universal Applicability and Equality as uphold by almost all international human rights instruments. The dynamic nature of this work induces the adoption of the methodology of the mixed-method approach supported by exploratory and explanatory design especially in the shape of a preventive and protective approach.