El etkilenimi olan sklerodermalı bireylerde telerehabilitasyon yönteminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of telerehabilitation approach on individuals with hand-affected scleroderma
  1. Tez No: 696948
  2. Yazar: TUĞBA ÇİVİ KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, el etkilenimi olan Sklerodermalı bireylere telerehabilitasyon yolu ile yapılan egzersizlerin etkilerini ortaya koymak, gerçek zamanlı (GZT) ve asenkron telerehabilitasyon (AT) uygulamalarının etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 44,17±11,05 yıl olan 42 katılımcı dahil edildi. Üç gruba ayrılarak 8 hafta takip edilen hastalardan 1. gruba GZT, 2. gruba AT uygulandı, 3. grup ise kontrol grubunu oluşturdu. Katılımcıların parmak ve el bileği eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometreyle, üst ekstremite fonksiyonları Skleroderma El Mobilite Testi (HAMİS), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve 9 Delikli Peg Test (9DPT) ile, kavrama kuvveti dinamometreyle, yüzeyel dokunma duyusu Semmes Weinstein Monofilament test ile, günlük yaşam aktiviteleri (GYA) Michigan El Sonuç Anketi (MHQ) ile, genel sağlık durumu Skleroderma Sağlık Değerlendirme Anketi (SHAQ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to reveal the effects of exercises performed by telerehabilitation on individuals with Scleroderma with hand involvement and to compare the effects of real-time (RTT) and asynchronous telerehabilitation (AT). Forty-two participants with a mean age of 44.17±11.05 years were included in the study. The patients were divided into three groups and followed for 8 weeks. RTT was applied to the 1st group and AT was applied to the 2nd group, and the 3rd group was the control group. Participants' finger and wrist joint range of motion (ROM) were evaluated with a goniometer, upper extremity functions were evaluated with Scleroderma Hand Mobility Test (HAMIS), Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire and 9 Hole Peg Test (9DPT), grip strength was evaluated with a dynamometer, superficial sense of touch was evaluated with the Semmes Weinstein Monofilament test, activities of daily living (ADL) were evaluated with the Michigan Hand Outcomes Questionnaire (MHQ), and general health status was evaluated with the Scleroderma Health Assessment Questionnaire (SHAQ).