COVID-19'un sosyal ve ekonomik etkilerine üzerine bir analiz
COVID-19's economic and social effects (A comparative study)
  1. Tez No: 697054
  2. Yazar: ABDEL RAHMAN AYMAN ABDEL RA'UOF KHAIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
II. Dünya savaşından bu yana yaşanan en büyük kriz olan COVİD-19, milyonlarca insanın ölümüne ve dünya ekonomisinde dikkate değer bir sarsıntıya neden olmuştur. Bu ekonomik ve sosyal kriz hükümetler için büyük zorluklara neden olduğu için bu çalışmada, COVİD-19 krizi ile birlikte ortaya çıkan önemli sorunlar ele alınmıştır. Öncelikle bu salgının sağlık sistemi ve sosyal etkileri üzerinde durulmuştur. Ancak salgının kontrol edilmesine yönelik olarak bütün ekonomilerin başvurduğu seçeneklerden biri olan kapanmanın ekonomiler üzerinde, üretimin düşmesi ve işsizliğin artması başta olmak üzere olumsuz etkileri olmuştur. Kapanmanın insanların yaşamsal varlığını korumaktır. Ancak bu kapanmaların ekonomiler üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Kapanmaların iktisadi olarak en fayda maliyet analizi farklı yöntemler ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda İslam dinin bu tür salgınlar durumunda nasıl bir yaklaşımda bulunduğu ortaya konulmuş ve konveksiyonel yöntemlerle karşılaştırılacak şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın odaklarında birini oluşturmuştur. Kovid-19 başta sağlık olmak üzere kamu harcamalarının hızla artmasına neden olmuştur. Bir yandan ekonomilerin daralması ve dolayısıyla düşün vergi gelirlerine karşın kamunun ekonomileri desteklemek üzere çeşitli destek paketleri nedeni ile önemli düzeyde harcamalarının artması nedeni ile kamu açıkları yükselmiştir. Artan kamu açıklarının finansmanı için borçlanma ve para politikalarına başvurulmuştur. Salgının neden olduğu sorunlarla mücadele etmek için kamu kesimini başvurduğu konveksiyonel politika seçenekleri ile İslam ekonomisinin salgının neden olduğu ekonomik sorunlarla mücadele etmek için önerdiği politika seçenekleri analiz edilmiştir. İslam ekonomilerin tarihsel bu tür olağan dışı durumlarla mücadelede ne tür seçeneklere başvurulduğuna ilişkin tarihsel tecrübeler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 became the greatest crisis since WW2, leaving in its wake millions of dead and shaking the world economy. As this crisis had imposed great challenges upon world government, this work comes to address some of the major socio-economic problems that accompanied the COVID-19 crisis, the first problem is both a socio-economic and a moral one, represented in the issue of lockdowns and the tradeoff between human lives and economic activity (Lives VS livelihood), the second problem is of pure economic nature. On one hand, lockdowns and social restrictions stopped the wheel of the economy, diminishing the revenues of governments. On the other, the nature of the epidemic compelled the governments to increase their spending on healthcare and social protection, leaving governments scrambling for fiscal and monetary solutions to finance the fiscal needs. In this work we seek to address these problems from the perspective of traditional and Islamic economics, this will be done by representing the traditional approach through benefitting from the existing literature covering the social and economic problems that are the subject of this work. We shall then procced to explain, using Islamic principles and history, how Islam agrees or disagrees with these traditional approaches toward the problem of lockdown and fiscal deficits. In the case of a clash between traditional approaches and Islamic principles we proceeded to recommended some alternative approaches based on Islamic principles and the history of Islamic fiscal policies