MEB okul öncesi eğitim programında 21. yüzyıl becerileri ile P4C yönteminin uygulanabilirlik durumu
The applicability of 21st-century skills and the P4C method in the MEB preschool education curriculum
- Tez No: 956188
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, MEB tarafından yayımlanan 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı'nın; alan becerileri, sosyal-duygusal öğrenme becerileri, eğilimler, okuryazarlıklar ve kavramsal beceriler gibi temel bileşenlerinin 21. yüzyıl becerileriyle ne düzeyde örtüştüğünü ortaya koymak ve bu bağlamda P4C (Çocuklar için Felsefe) yönteminin uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Çalışma nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek temel nitel araştırma deseni çerçevesinde, doküman analizi yöntemiyle yürütülmüştür. Veri kaynağı olarak 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı ile birlikte P4C yöntemine ilişkin kuramsal çerçeveyi oluşturan altı temel kaynak incelenmiştir. Veriler betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiş; programda yer alan öğrenme çıktıları ve süreç bileşenleri analiz birimi olarak kullanılmıştır. Araştırma bulguları, programın eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme ve iletişim becerilerini güçlü biçimde temsil ettiğini; bilgi-iletişim teknolojileri okuryazarlığına ise daha sınırlı düzeyde yer verdiğini ortaya koymuştur. P4C kaynaklarında yer alan temel pedagojik unsurların - örneğin toplulukla sorgulama, gerekçelendirme, diğerlerinin fikirlerine değer verme ve yaratıcı düşünmeyi teşvik etme - programdaki birçok öğrenme çıktısıyla tematik olarak örtüştüğü belirlenmiştir. Bu durum P4C yönteminin okul öncesi eğitim bağlamında 21. yüzyıl becerilerinin desteklenmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, P4C yönteminin, programın çocuk merkezli yapısıyla uyumlu olduğu ve 21. yüzyıl becerilerini destekleyici biçimde entegre edilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which the key components of the 2024 Preschool Education Curriculum—namely domain-specific skills, social-emotional learning competencies, tendencies, literacies, and conceptual skills—align with 21st-century skills, and to evaluate the applicability of the Philosophy for Children (P4C) approach within this context. The research was conducted using a qualitative research approach, adopting a basic qualitative research design and the document analysis method. The data sources consisted of the 2024 Preschool Education Curriculum and six core theoretical texts that form the pedagogical basis of the P4C approach. Data were analyzed through descriptive analysis, with learning outcomes and process components in the curriculum used as units of analysis. The findings indicate that the curriculum strongly represents critical thinking, creative thinking, problem solving, and communication skills, while information and communication technology (ICT) literacy is addressed to a more limited extent. It was also found that the core pedagogical elements emphasized in P4C - such as community of inquiry, justification, valuing others' perspectives, and fostering creative thinking - themati¬cally align with many of the learning outcomes in the curriculum. This suggests that the P4C method may serve as an effective approach for supporting 21st-century skills within the context of preschool education. In conclusion, it is recommended that the P4C approach be considered compatible with the child-centered structure of the curriculum and that it has the potential to be meaningfully integrated in a way that supports the development of 21st-century skills.