Ortaokul Türkçe öğretmenleri ve yöneticilerinin örgütsel adanma ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between organizational commitment and job satisfaction levels of secondary school Turkish teachers and managers
- Tez No: 697101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul Türkçe öğretmenleri ve yöneticilerinin örgütsel adanma ile iş tatmin düzeylerin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, resmi ortaokullarda görev yapan 173 Türkçe öğretmeni ve 23 yönetici olmak üzere 196 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilmiş olan Örgütsel Adanma Ölçeği'nin, Balay (2000) tarafından Türkçeye uyarlanmış versiyonu olan Örgütsel Adanma Ölçeği (27 madde); Akkamış (2010) tarafından geliştirilen Minnesota İş Tatmin ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde araştırma verileri normal dağılım gösterdiğinden puanların demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek üzere t testi, aritmetik ortalama, varyans analizi ve scheffe testleri yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre bağımsız değişkenlerden kurumdaki çalışma süresi ve aylık gelire göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Kurumdaki çalışma süresi 1-3 yıl çalışanların lehine, aylık gelir ise 4000 üstü ücret alanların lehine tespit edilmiştir. Ölçek uygulanan Türkçe öğretmenleri ve yöneticilerinin cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, istihdam şekillerine, meslekteki kıdem yıllarına, öğrenim durumlarına göre anlamlı fark bulunamamıştır. İş tatmini ile örgütsel adanma arasında orta düzeyde güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between organizational commitment and job satisfaction levels of secondary school Turkish teachers and managers. In this research, relational scanning method was used from Quantitative Research models. The study group of the research consisted of 196 people, including 173 Turkish teachers and 23 managers, working in public secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The Organizational Commitment Scale (27 items), which is the Turkish version of the Organizational Commitment Scale developed by Meyer, Allen, and Smith (1993) as a data collection tool in the research, adapted into Turkish by Balay (2000); The Minnesota Job Satisfaction scale developed by Akkamış (2010) and the personal information form developed by the researcher were used. The data were analyzed with the SPSS program. In the analysis of the data, since the research data showed a normal distribution, the results obtained were interpreted by performing the t test, arithmetic mean, analysis of variance and scheffe tests to determine whether the scores differed according to demographic characteristics. According to the research findings, only significant differences were determined according to the working time and monthly income in the institution. The working time in the institution was determined in favor of the employees for 1-3 years, and the monthly income was determined in favor of those who were paid over 4000. No significant difference was found according to the gender, age, marital status, employment type, seniority in the profession and educational status of the Turkish teachers and administrators to whom the scale was applied. It is seen that there is a midlevel strong relationship between job satisfaction and organizational commitment.