Toksik liderliğin çalışanların mobbing algıları ve iş performansları üzerindeki etkisi: Kütahya ili sağlık çalışanları örneği
The effect of toxıc leadershıp on employees mobbıng perception and the effect of this leadership on healthcare personel performance ın Kütahya
  1. Tez No: 697117
  2. Yazar: MUZAFFER TAMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, geçmişten günümüze yapılan bütün çalışmalarda liderliğin olumlu yönlerinden bahsedilmesine rağmen liderliğin karanlık yönü olan ve işletmeleri ve iş görenleri olumsuz yönde etkileyen toksik liderlik olgusuna ışık tutmaktır. Bu bağlamda toksik liderliği ne olduğu, unsurları detaylı bir şekilde açıklanmış ve çalışanların mobbing algıları ve iş performansları üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Küresel açıdan incelendiğinde toksik liderlik ile yapılan çalışmalar giderek yaygınlaşmakta ve birçok araştırmaya konu olmaktadır. Fakat ülkemiz özelinde liderliğin karanlık yanı ile ilgili yapılan araştırmaların sayısı çok sınırlıdır. Yapılan bu çalışmada liderlik kavramı genel kapsamda ele alınmış ve liderliğin karanlık yönü olan toksik liderliğin çalışanların mobbing algıları ve iş performansları üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Araştırma, 2020 yılında Kütahya ili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 204 sağlık çalışanı tarafından gönüllülük esasına göre uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre, toksik liderliğin çalışanların mobbing algıları üzerinde pozitif yönde ve iş performansları üzerinde ise negatif yönde anlamlı etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, despite the positive aspects of leadership in all studies from the past to the present, is to shed light on the toxic leadership phenomenon, which is the dark side of leadership and negatively affects businesses and employees, In this context, what toxic leadership is, its elements, and its effects on employees' perceptions of mobbing and job performance are explained in detail. When examined from a global perspective, studies conducted on toxic leadership are becoming increasingly common and subject to many studies. However, the number of studies on the dark side of leadership in our country is very limited. In this study, the concept of leadership is discussed in general and the effects of toxic leadership, which is the dark side of leadership, on mobbing perceptions and job performances of the employees are investigated. The research is based on the results of the survey conducted on a voluntary basis among 204 healthcare professionals working at the Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital in Kütahya in 2020. According to the results of the research, it has been observed that toxic leadership has a negative and significant effect on employees' perceptions of mobbing and their job performance.