Çocukluk döneminde maruz kalınan şiddetin kişilik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi
The relationship between the violence in chi̇ldhood and personality traits
- Tez No: 697154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumda görülme sıklığı ve biçimleriyle şiddet konusu ülkemizde önemli bir problem alanıdır. Her yıl artan şiddet vakalarında mağdurların önemli bir kısmının dezavantajlı konumda kabul edilen çocuklar olduğu görülmektedir. Araştırma ile erken çocukluk yıllarında her türlü (fiziksel, psikolojik-duygusal, cinsel) şiddet davranışına maruz kalmanın yetişkin kişilik özellikleriyle olabilecek ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma alana ilişkin literatür taraması ve nicel bir araştırmadan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini olasılıklı olmayan örneklem türelerinden gelişigüzel örnekleme (Haphazard Sampling) yöntemiyle seçilen dijital platformda hazırlanmış olan ölçekleri gönüllü olarak uygulayan 25-54 yaş aralığındaki 200 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların uygulamış oldukları ölçekler, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, Beş Faktör Kişilik Envanteri ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırma verileri değerlendirildiğinde sosyodemografik bazı özelliklerin bireylerin kişilik özellikleri ve çocukluk çağı travma puanları ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İstismar ve ihmal puanlarının artmasıyla dışadönüklük, sorumluluk, uyumluluk, nörotiklik puanlarının azaldığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda çocukluk çağında maruz kalınan şiddetin bireylerin kişilik özellikleriyle anlamlı bir ilişkisinin var olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The violence is one of the important problems due to frequency and form of occurrence in Turkey. The known that is victims of violence generally are children. The relationship between the violence in childhood and personality traits in adult are aimed by researcher. This study contains literature search and quantitative research. The sample of the study was selected by random sampling method and it consists of 200 individuals age 25-54 scale who are volunteers. Participants applied lots of questionnaires. One of these are Sociodemographic Information Form prepared by the researcher and in addition to this, Five-Factor Personality Inventory and Childhood Trauma Scale. In this study, effect of some parameters are explored in terms of the relation between the violence in childhood and personality traits in adult. In this way the researcher realized that violence in childhood of the participants related with their personality traits.