Güreşçilerde 12 haftalık teknikle bağlantılı dayanıklılık antrenman programının güreşçilerin çevre ölçümü, vücut kompozisyonu, aerobik ve anaerobik gücü üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of 12-week technique-related endurance training program on wrestlers' circumference measurement, body composition, aerobic and anaerobic power
  1. Tez No: 947816
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, güreşçilerde 12 haftalık teknikle bağlantılı dayanıklılık antrenman programının güreşçilerin çevre ölçümü, vücut kompozisyonu, aerobik ve anaerobik gücü üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya aktif olarak 6-8 yıl arasında güreş yapan 18-24 yaşları arasında, ulusal düzeyde derece yapmış 22'si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 42 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara tanımlayıcı bilgi formu, vücut ağırlığı, vücut çevre ölçümü, vücut kompozisyonu, aerobik ve anaerobik güç ölçümü, durarak uzun atlama, beden kitle indeksi, parmak kuvveti ölçüm testleri uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına haftada 6 gün normal antrenman programları uygulanmıştır. Kontrol grubuna haftada 6 gün dayanıklılık antrenman programı uygulanırken deney grubuna kontrol grubuna uygulanan antrenman programına ilaveten haftada 3 gün teknikle bağlantılı dayanıklılık antrenman programı uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubu güreşçilere ön-test ölçümleri antrenman programı başlamadan önce, son-test ölçümleri ise 12 haftalık antrenman programından sonra yapılmıştır. Güreşçilerin fizyolojik ve teknik kapasitelerini tespit etmek için alan ve laboratuvar testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
This thesis has been conducted to investigate the effects of a 12-week technique-related endurance training program on wrestlers' circumference, body composition, aerobic and anaerobic power. A total of 42 male athletes, 22 of whom were in the experimental group and 20 of whom were in the control group and between the ages of 18-24, actively wrestling for 6-8 years, and who had achieved a national level, participated voluntarily in this study. It was applied to participants a descriptive information form, body weight, body circumference measurement, body composition, aerobic and anaerobic power measurement, standing long jump, body mass index and finger strength measurement tests. Normal training programs were applied to the experimental and control groups 6 days a week. While the control group continued the endurance training program 6 days a week, the experimental group was subjected to a technique-related endurance strength training program 3 days a week in addition to normal training. Pre-test measurements were made to the wrestlers in the experimental and control groups before the training program began and post-test measurements were made after the 12-week training program. Field and laboratory tests were applied to determine the physiological and technical capacities of the wrestlers.