Kuvvetler ayrılığı prensibinin temel hak ve özgürlüklerin korunmasındaki işlevi
The function of principle of separation of powers on the protection of fundamental rights and freedoms
- Tez No: 697349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAN DUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
“İdeal devlet”düşüncesi, insanın toplumsal yaşam isteği ve zorunluluğu ile birlikte var olmuş, bireylerin bir arada düzen içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için yüce bir arayış olarak kabul edilmiştir. İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan insan hakları ise yüzyıllar boyunca mücadelelerin sebebi olmuş, insanlar varoluşlarından itibaren sahip oldukları, insanlık onuruna yaraşır bir hayat sürme gayesinin peşinden koşmuşlardır. Doğaldır ki, ideal devletin de insan haklarını sağlayan ve güvence altına alan bir kurum olması gerekliliği kabul edilmiştir. Devletin sahip olduğu gücün sınırlarının çizilmesi bu açıdan önemlidir. Sınırsız bir devlet gücünün varlığında, vatandaşların sahip oldukları temel hak ve özgürlüklere keyfi müdahale tehlikesi her zaman var olacaktır. Bu noktada kuvvetler ayrılığı prensibi kendisine yer bulmuş, devleti farklı fonksiyon ve yetkilere sahip organlara ayırarak, devlet içi bir denge mekanizması sunmuş, demokrasinin yapı taşı haline gelmiştir. Devleti sınırsız güçten muaf tutan, devlet gücünü fonksiyonlara bölen bu sistemde, devletin özellikle temel hak ve özgürlüklere müdahalesi konusu prensibin günümüz şeklini almasına yardımcı olmuştur. Günümüzde temel hak ve özgürlüklerin toplumsal kaosu önlemek adına sınırlanabileceği kabul edilse de, sınırlama da kuvvetler ayrılığı prensibi temelinde, denetimsiz bir sınırlama olmayacaktır. Kuvvetler ayrılığı sistemi, müdahale hallerinde dahi esaslı bir teminat vazifesi görecektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kuvvetler Ayrılığı Prensibi, Temel Hak ve Özgürlükler, Yasama Kuvveti, Yürütme Kuvveti, Yargı Kuvveti, Hükümet Sistemleri.
Özet (Çeviri)
The idea of an“ideal state”coexisted with the desire and necessity of social life, and it was accepted as a supreme search for individuals to live together in order. Human rights, a concept as old as human history, have been the cause of struggles for centuries, and people have pursued the purpose of living a life worthy of human dignity they had since their birth. Naturally, it has been accepted that the ideal state should also be an institution that provides and guarantees human rights. It is important in this respect to draw the limits of the power of the state. In the presence of an unlimited state power, there is always the danger of arbitrary interference with citizens' fundamental rights and freedoms. At this point, the principle of separation of powers has found its place, by separating the state into organs with different functions and powers, it has presented an intra-state balance mechanism and has become the building block of democracy. In this system, which exempts the state from unlimited power and divides the state power into functions, it has helped the principle of the state's intervention in fundamental rights and freedoms take the present form. Although it is accepted that fundamental rights and freedoms can be limited in order to prevent social chaos today, the restriction will not be an uncontrolled restriction on the basis of the principle of separation of powers. The system of separation of powers will serve as a substantial guarantee even in cases of intervention. KEYWORDS: Principle of Separation of Powers, Fundamental Rights and Freedoms, Legislative Power, Executive Power, Judicial Power, Governmental Systems.